Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Numire lichidator
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Numire lichidator

Buna seara,
As dori sa stiu daca in cazul in care tribunalul a dat o sentinta definitiva de dizolvare a unei societati pe data de 14 octombrie 2009 la din cauza nedepunerii bilantului pe anul 2007 si 2008 mai poate fi numit un lichidator pe data de 16 martie 2011 asta deoarece am inteles ca lichidatorul trebuia numit in maxim 6 luni de la decizia tribunalului
Acel termen este pentru ca organele statutare ale societatii sa numeasca un lichidator, in caz contrar ONRC procedeaza la numirea unui practician in insolventa, neexistand un termen pentru asta...eventual termenul de finalizare a lichidarii, adica 3 ani cu posibilitatea de prelungire inca 2 ani
la 30 de zile dupa publicarea in partea a 4 a monitorului oficial, fiscul va desemna un lichidator
Dizolvarea pentru nedepunerea bilantului se cere de catre Registrul Comertului, iar numirea o face tot ONRC. ANAF-ul nu are atfel de atributii
alex1981g a scris:

Dizolvarea pentru nedepunerea bilantului se cere de catre Registrul Comertului, iar numirea o face tot ONRC. ANAF-ul nu are atfel de atributii

Dizolvarea unui SRL pentru nedepunerea situatiilor financiare se dispune la cererea ORC de catre instanta. Numirea lichidatorului se face de catre instanta la cererea oricarei persoane interesate. ANAF-ul daca are interes poate solicita desemnarea unui lichidator.

Art. 237 alin. (7) din Legea nr. 31/1990:
"Daca in termen de 3 luni de la data ramanerii irevocabile a hotararii judecatoresti de dizolvare nu se procedeaza la numirea lichidatorului, judecatorul delegat, la cererea oricarei persoane interesate, numeste un lichidator de pe Lista practicienilor in reorganizare si lichidare, (...)".
Amila, utilizator
alex1981g a scris:

Acel termen este pentru ca organele statutare ale societatii sa numeasca un lichidator, in caz contrar ONRC procedeaza la numirea unui practician in insolventa, neexistand un termen pentru asta...eventual termenul de finalizare a lichidarii, adica 3 ani cu posibilitatea de prelungire inca 2 ani

Sa inteleg ca eu, numindu-mi-se in 2008 un lichidator la cererea AFPS sector1 din cauza nedepunerii bilantului, va trebui sa astept pana in 2013 radierea societatii ??

P.S.
societatea era un srl fara bunuri imobiliare si cu o datorie relativ mica la stat, de maxim 20.000 RON.