avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 416 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Numire lichidator
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Numire lichidator

Buna seara,
As dori sa stiu daca in cazul in care tribunalul a dat o sentinta definitiva de dizolvare a unei societati pe data de 14 octombrie 2009 la din cauza nedepunerii bilantului pe anul 2007 si 2008 mai poate fi numit un lichidator pe data de 16 martie 2011 asta deoarece am inteles ca lichidatorul trebuia numit in maxim 6 luni de la decizia tribunalului
Cel mai recent răspuns: Adrian Stoica , Practician in insolventa 06:03, 23 Mai 2011
Acel termen este pentru ca organele statutare ale societatii sa numeasca un lichidator, in caz contrar ONRC procedeaza la numirea unui practician in insolventa, neexistand un termen pentru asta...eventual termenul de finalizare a lichidarii, adica 3 ani cu posibilitatea de prelungire inca 2 ani
la 30 de zile dupa publicarea in partea a 4 a monitorului oficial, fiscul va desemna un lichidator
Dizolvarea pentru nedepunerea bilantului se cere de catre Registrul Comertului, iar numirea o face tot ONRC. ANAF-ul nu are atfel de atributii
alex1981g a scris:

Dizolvarea pentru nedepunerea bilantului se cere de catre Registrul Comertului, iar numirea o face tot ONRC. ANAF-ul nu are atfel de atributii


Dizolvarea unui SRL pentru nedepunerea situatiilor financiare se dispune la cererea ORC de catre instanta. Numirea lichidatorului se face de catre instanta la cererea oricarei persoane interesate. ANAF-ul daca are interes poate solicita desemnarea unui lichidator.

Art. 237 alin. (7) din Legea nr. 31/1990:
"Daca in termen de 3 luni de la data ramanerii irevocabile a hotararii judecatoresti de dizolvare nu se procedeaza la numirea lichidatorului, judecatorul delegat, la cererea oricarei persoane interesate, numeste un lichidator de pe Lista practicienilor in reorganizare si lichidare, (...)".
Ultima modificare: Miercuri, 23 Martie 2011
Amila, utilizator
alex1981g a scris:

Acel termen este pentru ca organele statutare ale societatii sa numeasca un lichidator, in caz contrar ONRC procedeaza la numirea unui practician in insolventa, neexistand un termen pentru asta...eventual termenul de finalizare a lichidarii, adica 3 ani cu posibilitatea de prelungire inca 2 ani


Sa inteleg ca eu, numindu-mi-se in 2008 un lichidator la cererea AFPS sector1 din cauza nedepunerii bilantului, va trebui sa astept pana in 2013 radierea societatii ??

P.S.
societatea era un srl fara bunuri imobiliare si cu o datorie relativ mica la stat, de maxim 20.000 RON.

Alte discuții în legătură

Dizolvare firma pentru nedepunerea bilantului 3 ani la registrul comertului. help! ContSters139294 ContSters139294 Buna ziua, In dec. 2005 am infiintat un srl cu asociat unic pe care am \"abandonat-o\" in voia sortii luna urmatoare. Firma nu a vandut nimic si nu are ... (vezi toată discuția)
Radiere din oficiu srl mihai440 mihai440 sunt administrator si asociat unic al unui srl. nu am mai depus absolut nimic la autoritatile statului, legat de aceasta socetate, de cel putin 2 ani ... (vezi toată discuția)
Firma dizolvata de catre camera de comert kikirika kikirika Daca am sentinta ca firma e dizolvata ,mai trebuie sa depun declaratii la finante? Dizolvata nu inseamna ca nu mai exista? Cind firma e dizolvata ce se ... (vezi toată discuția)