Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumul pensie anticipata - alte venituri
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumul pensie anticipata - alte venituri

O persoana pensionata anticipat poate avea si loc de munca?
Numai cei aflati in situatiile prevazute la art.118:
Art. 118. — (1) În sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situații pentru care asigurarea este obligatorie, în condițiile legii, următoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limită de vârstă;
b) nevăzătorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum și copiii, pensionari de urmaș, încadrați în gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmaș, prevăzuți la art. 84 lit. a) și b).
(2) Soțul supraviețuitor, beneficiar al unei pensii de urmaș, poate cumula pensia cu venituri din activități profesionale pentru care asigurarea este obligatorie, potrivit legii, dacă acestea nu depășesc 35% din câștigul salarial mediu brut prevăzut la art. 33 alin. (5).
Multumesc foarte mult.