Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

munca

sunt pensionar pe caz de boala gr.II. pot samuncesc.
vasile_turda53, utilizator
Persoanele pensionate pe gradul II de invaliditate nu pot cumula pensia cu salariul .. art.118 din Legea nr.263/2010 prevad persoanele care pot cumula pensia cu salariul, si anume:
Art. 118
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate; d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).
(2) Sotul supravietuitor, beneficiar al unei pensii de urmas, poate cumula pensia cu venituri din activitati profesionale pentru care asigurarea este obligatorie, potrivit legii, daca acestea nu depasesc 35% din castigul salarial mediu brut prevazut la art. 33 alin. (5).
multumesc. ma gandeam cu ora
Invaliditatea de gradul II se caracterizeaza prin pierderea totala a capacitatii de munca .. prin uramre, nu aveti cum sa cumulati pensia cu alte venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie.