Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Acord vecini activitate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Acord vecini activitate

Buna ziua, am urmatoarea intrebare:
Am in proprietate un spatiu/sediu firma (asa apare in c/v si in cartea funciara) "sediu firma"...si mi-am facut sediul srl-ului acolo. Am o vaga banuiala ca un vecin de perete, dar din alta scara...care are si el o firma nu-mi va da acceptul. Avand in vedere ca si dumnealui desfasoara o activitate comerciala, alta decat mi-o doresc eu, sunt obligat sa-i cer acceptul? Cu el impart un perete, dar nu este pe aceeasi casa a scarii cu mine.Cum se rezolva astfel de sicanari, in caz ca apar? Multumesc.
Mentionez ca doresc sa fac un magazin cu piese auto, eventual reparatii computere..nu alimentatie sau ceva ce ar provoca disconfort
laurr29, utilizator
daca este singurul vecin , e bine sa il sensibilizati , sa fiti buni vecini si sa obtineti si acordul dumnealui. capul plecat sabia nu il taie.
Doamna, eu nu i-am spus niciodata ceva rau. Insa cum dumnealui are agentie imobiliara ma gandesc ca poate nu prea i-a convenit ca nu l-am mai inchiriat prin firma lui , si mai ales ca nu i l-am inchiriat unui frate de-al lui...de aceea ma intreb: poate o situatia ca aceasta sa-ti impiedice buna desfasurare? Daca el nu-si da acceptul, ipotetic...eu ce pot face? Si nu, nu este singurul vecin..mai sunt inca vreo 3 dar cu ceilalti nu cred sa intampin refuzuri.