Forum Discuţii juridice Executare silită poprire
Discuție deschisă în Executare silită

poprire

Societatea a infiintat poprire asupra veniturilor unui salariat " pana la concurenta sumei de x lei, valoare ce se modifica cu fiecare zi de intarziere pana la achitarea integrala a creditului", suma care a fost retinuta si varsata creditorului pana in luna iulie 2010 cand s-a recuperat suma integrala.
In februarie 2011 la societate s-a primit o adresa - revenire la dosarul executional -, in care eram informati asupra faptului ca nu s-a recuperat intreaga creanta datorata bancii, cu mentiunea ca la creditul aflat in sold pe timpul derularii actiunilor executionale s-au calculat dobanzi iar prin platile efectuate nu s-a acoperit creanta.. S-a comunicat si suma ramasa de retinut, cu mentiunea ca aceasta suma este purtatoare de dobanda. Societatii i s-a pus in vedere sa consemneze in continuare sumele poprite si inainte de a se face ultima plata sa anuntam banca pentru a se calcula suma exacta datorata. Este obligata societatea sa consemneze noua suma fara a se infiinta o noua poprire , incuviintata de instanta, atat timp cat suma din adresa de infiintare a popririi a fost recuperata? Cu multumiri.
Titlul executoriu este un contract de credit, din cate inteleg. Se calculeaza dobanzi si penalitati de intarziere pana la data platii efective.
Nu sunteti obligati sa emiteti o adresa, dar va sfatuiesc sa faceti una in care sa mentionati ca s-a platit toata suma mentionata in adresa de poprire si sa dispuna ridicarea popririi. Pana la primirea raspunsului nu veti mai retine alte sume.

Un sfat - luati legatura cu debitorul, sa mearga la banca si sa plateasca diferenta si sa obtina adresa de ridicare a popririi.
O baza legala Bogdan?
Ultima plata catre banca a fost in luna iulie 2010 cand s-a acoperit intreaga suma. In adresa de infiintare a popririi se mentioneaza suma si mentiunea ca valoarea se modifica cu fiecare zi de intarziere pana la achitarea integrala a debitului.
Societatea a retinut toata suma.