Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pasaport ramas la sot
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pasaport ramas la sot

Bună ziua. In urma unei dispute intre mine si sot, am fost nevoita să părăsesc căminul conjugal. O parte din actele mele au rămas la domiciliul acestuia printre care şi paşaportul. Momentan locuiesc la mama mea si am nevoie de datele din pasaport in vederea obtinerii unui contract de munca in străinătate. Nu pot intra in locuinta, iar el refuză să-mi dea pasaportul, refuză să discute cu mine în prezenţa martorilor. Ce demers pot urma pentru a intra în posesia pasaportului, am nevoie urgentă de el. Vă mulţumesc.
declarati-l pierdut (in Monitorul Oficial) si scoateti alt pasaport
mergeti la politie si depuneti plangere
legea 248/2005 art 46 constituie contraventii urmat fapte:
h) retinerea pasaportului apartinand unei persoane, de catre alte persoane decat cele autorizate, in conditiile art. 20 alin. (3);
art 20-(3) Pasapoartele simple pot fi retinute numai de catre organele de politie, autoritatile judiciare, misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Romaniei din strainatate, serviciile publice comunitare pentru eliberarea si evidenta pasapoartelor simple, precum si cele pentru evidenta persoanelor, doar in cazul in care situatia o impune, pentru exercitarea atributiilor specifice prevazute de lege. In aceste situatii autoritatile care retin pasapoartele au obligatia sa elibereze titularului o dovada care sa ateste faptul ca pasaportul a fost retinut, precum si motivele care au stat la baza acestei masuri.
art 47(1) Contraventiile prevazute la art. 46 se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
e) cu amenda de la 300 lei la 500 lei, cea prevazuta la lit. h).
gi-jane2, moderator
Va multumesc foarte mult