Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... in caz de divort
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

in caz de divort

dupa cununia civila ,daca tatal meu imi face act de vanzare cumparare sau donatie pe masina (care este a mea,dar pe numele tatalui ,pt ca am dat o masina la rabla),in caz de divort sotul beneficiaza 50% din masina cu toate ca eu demonstrez ca acea masina o conduc si platesc rate pt ea de 2 ani (credit nevoi personale) ?
precizez ca inca nu am facut cununia civila,e vb peste 1 luna. vreau sa fiu precauta
Daca va transmite dreptul de proprietate prin donatie, fara ca in donatie sa se prevada ca bunul va fi comun sotilor, masina va fi bun propriu.
va avea si sotul dvs parte in cota de 1/2 la bun. sa va vanda sau va doneze bunul inainte sa va casatoriti.
Bunurile primite prin donatie sunt bunuri proprii, cu exceptia in care dispunatorul prevede in actul de donatie ca bunul se doneaza ambilor soti.