avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 259 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vanzarea-cumpararea intre soti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vanzarea-cumpararea intre soti

Buna ziua. Potrivit C.civ, vânzarea de bunuri proprii nu se poate face între soti decât pentru cauzã de lichidare. Intrebarea mea este daca sotii pot sa-si vanda unul altuia pe perioada casatoriei bunuri dobandite anterior incheierii casatoriei, sau dobandite in timpul casatoriei prin testament, donatie, succesiune?
Cel mai recent răspuns: aurora_oprescu2009 , utilizator 11:44, 24 Martie 2011
vanzarea intre soti e nula indiferent de ce bunuri e vb.
sotul poate dona celuilalt bunuri proprii. tipul asta de donatie intre soti, poate fi revocat de donator.
si de succesori?
daca sunt rezervatari si le incalca rezerva succesorala o pot ataca dupa decesul donatorului
daca trebuie sa faceti musai asta, puteti divorta, vinde si apoi sa va recasatoriti.
mai exista posibilitatea sa vindeti unui tert in care sa aveti incredere si care nu are mostenitori rezervatari si nici datorii, iar acela sa doneze sotului/sotiei dvs
Ultima modificare: Joi, 24 Martie 2011
gi-jane2, moderator
Fratii si succesorii acestora pot fi succesori rezervatari?
nu, sunt colaterali privilegiati, nu sunt rezervatari (copii, sot, parinti)

Alte discuții în legătură

In caz de deces, cui revin bunurile mele? MC_COSTIN MC_COSTIN AS VREA SA STIU , IN CAZ CA EU SI SOTUL MEU MURIM, CUI REVIN BUNURILE NOASTRE? NEAVIND COPII, MA GANDESC CA PARINTILOR?SAU SOCRILOR? (vezi toată discuția)
Testament sau donatie intre soti.... zimbru60 zimbru60 Daca se poate sa ma ajutati cu o informatie:sunt casatorit dar nu avem copii.Mama mea traeste,soacra traeste si ea. Eu mai am trei frati care au familii si ... (vezi toată discuția)
Donatie intre soti oflorin oflorin am achizitionat , in timpul casatoriei , un apartament . doresc ca partea mea din apartament sa o donez sotiei , astfel incit ea sa fie singura proprietara a ... (vezi toată discuția)