Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vanzarea-cumpararea intre soti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vanzarea-cumpararea intre soti

Buna ziua. Potrivit C.civ, vânzarea de bunuri proprii nu se poate face între soti decât pentru cauzã de lichidare. Intrebarea mea este daca sotii pot sa-si vanda unul altuia pe perioada casatoriei bunuri dobandite anterior incheierii casatoriei, sau dobandite in timpul casatoriei prin testament, donatie, succesiune?
vanzarea intre soti e nula indiferent de ce bunuri e vb.
sotul poate dona celuilalt bunuri proprii. tipul asta de donatie intre soti, poate fi revocat de donator.
si de succesori?
daca sunt rezervatari si le incalca rezerva succesorala o pot ataca dupa decesul donatorului
daca trebuie sa faceti musai asta, puteti divorta, vinde si apoi sa va recasatoriti.
mai exista posibilitatea sa vindeti unui tert in care sa aveti incredere si care nu are mostenitori rezervatari si nici datorii, iar acela sa doneze sotului/sotiei dvs
gi-jane2, moderator
Fratii si succesorii acestora pot fi succesori rezervatari?
nu, sunt colaterali privilegiati, nu sunt rezervatari (copii, sot, parinti)