Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... poprire la banca, dar SC nu are conturi deschise
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

poprire la banca, dar SC nu are conturi deschise

In momentul transmiterii adresei de poprire, la banca respectiva societatea in cauza nu avea niciun cont deschis. S-a comunicat executorului ca SC nu are conturi deschise si i s-a restituit poprirea.
La o luna dupa, SC isi deschide cont, creditorul acuzand ca banca a incalcat legea pt ca nu a pus automat poprire pe contul deschis ulterior.
Ce e de facut?
Sfatuiti creditorul sa citeasca cu atentie art. 452 alin (1) Cod de procedura Civila. Daca nu intelege, sa mai citeasca odata.

Pentru ca, la momentul primirii de catre banca a adresei de poprire, nu exista un raport juridic intre banca si debitor, banca nu este tert poprit. In mod normal, la incuviintarea executarii silite prin poprire, onorata Instanta de executare ar trebui sa verifice existenta raportului juridic intre debitor si tertul poprit si abia apoi sa incuviinteze executarea, dar putini sunt judecatorii ce stiu executare silita.
Banca va fi tert poprit doar daca se revine cu o noua adresa de infiintare a popririi dupa deschiderea contului bancar al debitoarei.
ContSters199098, utilizator
poprirea sumelor din conturilor clientilor se face numai din conturi active, deci care sunt deschise la momentul comunicarii popririi. Daca la comunicarea popririi la banca, societatea nu avea cont deschis, aceasta poprire nu are obiect. Cum contul a fost deschis ulterior popririi, banca nu poate proceda la executarea acesteia in baza notificarii vechi, decat daca se revine cu o noua notificare privind poprirea comunicata dupa deschiderea contului.