Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... cumulare norme de venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

cumulare norme de venit

buna ziua,

vreau sa imi deschid PFA si sa trec 2 coduri CAEN : 6201(norma de venit = 0) si 8219 (norma de venit = 8040) asta pentru localitatea din care sunt. Stiu ca din 2011 se aduna normele de venit. Problema este ca pentru codul 6021 nu se poate opta pentru norma de venit ci doar sistem real. In acest caz, cum mi se va calcula norma? sau nu am drept la norma desi unul din coduri are norma de venit?
akyla, utilizator
In conformitate cu prevederile art. 49 (6) din Codul fiscal in acest caz impozitarea se face in sistem real, adica pe baza datelor din contabilitatea in partida simpla cf prevederilor OMFP nr 1040/2004.