avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... cumulare norme de venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

cumulare norme de venit

buna ziua,

vreau sa imi deschid PFA si sa trec 2 coduri CAEN : 6201(norma de venit = 0) si 8219 (norma de venit = 8040) asta pentru localitatea din care sunt. Stiu ca din 2011 se aduna normele de venit. Problema este ca pentru codul 6021 nu se poate opta pentru norma de venit ci doar sistem real. In acest caz, cum mi se va calcula norma? sau nu am drept la norma desi unul din coduri are norma de venit?
Ultima modificare: Vineri, 25 Martie 2011
akyla, utilizator
Cel mai recent răspuns: George David , Contabil 10:08, 25 Martie 2011
In conformitate cu prevederile art. 49 (6) din Codul fiscal in acest caz impozitarea se face in sistem real, adica pe baza datelor din contabilitatea in partida simpla cf prevederilor OMFP nr 1040/2004.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa - cum se determina baza de impozitare? OVIDIUMATEIAS OVIDIUMATEIAS Cat este baza de inpozitare la PFA. [quot]Trebuie sa platesc si Pensie,Sanatate. Menzionez am gasit de lucru vrea ca PFA plateste 900 EUR fix pe ... (vezi toată discuția)
Se schimba modul de calcul al impozitului? irina_toader irina_toader Buna ziua, Am o intrebare legata de modificarile din 2012. Eu, in momentul de fata lucrez cu carte de munca, full time si am si un pfa cu codul caen 639 - ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeza taxele in cazul mai multor coduri caen? ContSters66930 ContSters66930 Buna ziua! Sa zicem ca doresc sa am mai multe coduri CAEN... Unul dintre ele, cel principal, ar fi incadrat la norme de venit iar restul nu. Cum se ... (vezi toată discuția)