Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Va rog un ajutor ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Va rog un ajutor ?

As dorii o informatie, pentru o neprezentare intr-un proces penal,in calitate de martor,ce s-ar putea intampla,indiferent de motivu neprzentarii?
Va multumesc anticipat.
Daca nu aveti motive justificate pentru neprezentare puteti fi amendat si chiar adus cu un mandat de aducere.
sa se emita mandat de aducere ca sa va prezentati sau amenda.
fiind un proces penal , este musai ca martorul sa se prezinte .In caz contrar , instanta va dispune aducerea lui de catre organul politienesc la termenul fixat in fata instantei , potrivit dispozitiilor procedurale din cproc. pen.
Art. 198 lit. b indice 1 Cod procedura penala

Lipsa nejustificată a martorului, a părţii vătămate sau a părţii responsabile civilmente se sancţionează cu amendă de la 250 lei la 3.000 lei.
amenda contraventionala si aducerea cu forta la proces