Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... pe decizia de divort legalizata- definitiv sau ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

pe decizia de divort legalizata- definitiv sau irevocabil?

Buna ziua,
O decizie de divort, care a fost legalizata si are doar stampila "irevocabil" este valabila la starea civila in vederea casatoriei?
La starea civila, este specificat, ca pe acest act trebuie mentiunea "definitiv si irevocabil".
Am cautat in monitorul oficial, si am vazut ca s-a facut o modificare a art 39 ( codul familiei) in care termenul de "definitiv" a fost inlocuit cu "irevocabil".
inainte de modificare:
Art. 39*
Casatoria este desfacuta din ziua cand hotararea prin care s-a pronuntat divortul a ramas definitiva.

dupa modificarea articolului:

* Legea 202/2010 privind unele masuri pentru accelerarea solutionarii proceselor, incepand cu 30 zile de la data publicarii in Monitorul Oficial (26.10.2010), modifica art. 39:
Art. 39
Casatoria este desfacuta din ziua cand hotararea prin care s-a pronuntat divortul a ramas irevocabila.

Mentionez ca ultima sedinta de divort a fost in decembrie 2010 cu comunicare in februarie.
Mentiunea irevocabila este valabila pentru inscrierea sentintei in registrul de casatorii. Casatoria este desfacuta pe data ramanerii irevocabile. Se intelege ca e definitiva ."Definitiv" insdeamna mai putin decat "Irevocabil" si unde se poate mai mult se poate si mai putin .
Multumesc pentru raspuns.