avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dupa cat timp se sterge cazierul si care sunt ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dupa cat timp se sterge cazierul si care sunt conditiile

buna pentru toti
am fost condamnat in 1997 la 3,2 ani in lipsa pentru furt auto ajutat de un prieten ,am fost condamnat in lipsa si pedeapsa sa prescris presupun in 2007 .Asi vrea sa stiu care sunt procedurile pentru ami curata cazierul si dupa cat timp de la prescrier esi ce demersuri trebuie sa fac pentru a obtine un cazier judiciar curat.
Poate v- a intrebati de ce nu m-am presentat la proces ...eram in USA din 1996 septembrie si nu avea rost nu mai pupam o alta visa ...
1. Cum ati fost condamnat cu executarea pedepsei sau cu suspendarea executarii pedepsei ?

2. Daca ati fost condamnat cu executare , atunci termenul de prescriptie al executarii este de 5 ani, plus durata pedepsei ce urmează a fi executată, adica 8,2 ani ... in speta, prescriptia opereaza dupa 2005...

3. Daca ati fost condamnat la suspendarea executarii pedepsei, atunci daca nu ati săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării executării pedepsei în baza art. 86^4 C.pen., sunteti reabilitat de drept.

4. art.13 din Legea nr.290/2004 prevede :
(1) Persoanele fizice inscrise in cazierul judiciar sau cu privire la care s-au facut notari provizorii se scot din evidenta daca se afla in una dintre urmatoarele situatii:
a) faptele pe care le-au savarsit nu mai sunt prevazute de lege ca infractiuni;
b) a intervenit reabilitarea judecatoreasca sau de drept;
c) a intervenit amnistia;
d) au fost condamnate la pedeapsa amenzii sau la o pedeapsa privativa de libertate de cel mult 3 ani si au trecut 20 de ani de la data ramanerii definitive a condamnarii;
e) au decedat;
f) au fost scoase de sub urmarire, s-a dispus fata de ele incetarea urmaririi penale ori s-a pronuntat o hotarare definitiva de achitare sau de incetare a procesului penal;
g) au executat masura educativa a libertatii supravegheate, a internarii intr-un centru de reeducare sau intr-un institut medical-educativ;
h) a trecut un an de la data aplicarii masurii educative a mustrarii.
presupun ca a fost prescriptie ...eu nu am mai avut alte antecedente si nici nu am executat acea pdeapsa de 3,2 ani pt ca nu eram in tara iar cand m-am intors in 2007 nu am avut nici o prob ...chiar mi-am schimbat si bulet ....deci am fost condamnat in 1997 la 3,2 ani in 2006 s- a prescris iar in cazul meu asi vrea sa stiu dupa cat timp pot sa applic pentru curatarea cazierului judiciar
Scoti cazierul si te prezinti la un birou de avocatura pentru a legaliza si sentinta definitiva de condamnare ,dupa care in functie de aceste acte se poate calcula prescriptia .Cazierul se sterge dupa reabilitare nu dupa prescriptie ori in cazul tau nu vad sa fi trecut si termen de reabilitare .Or, reabilitarea se dispune daca ai fost baiat cuminte dac a ai executat pedeapsa , daca ai platit cheltuielile ded judecata, daca muncesti si ai cu ce te intretine, daca nu ai mai facut nimic , presupune o procedura . Vei afla mult mai multe la o consultatie la un birou de avocat .
multumesc de consiliu , dar eu nu locuiesc in rom ,iar cat despre baiat cuminte sigur ...adica nu sunt vinovat si nici nu am fost... problema e ca m-ar costa prea mult sa dezgrop mortii....si nu merita ....iar din cate stiu eu statul roman are prea multe dosare pe rol la curtea EU pt abuz ....iar asia cum am mentionat in text eu nu am executat nici macar o secunda din acea condamnare pt ca nu eram prezent in rom ,...deci eu vorbesc de prescriera une condamnari din 1997 a carei prescriere normal ar fi trebuit sa fie pe rol la 8,2 de la ultima sentinta deci undeva de sfirsitul lui 2005 ..... iar din cate am fost informat de alti utilizat normal ar fi 5 ani dupa prsciptie deoarece perioada a fost depasita ....
buna ziua vreau sa fac reabilitarea cazierului am fost condamnat in 1996 la 7ani cu executare pt art.174/A am executat 4 ani m-am eliberat in 2000 la cat timp se face reabilitarea de drept sau judecatoreasca? va multumesc

Alte discuții în legătură

Cand imi expira cazierul judiciar??? tanase_78 tanase_78 Fratele meu a fost condamnat la 3 ani si 6 luni in cu executare.A facut pedeapsa acum este liber din 2014.Cand o sa aiba cazierul curat...Dupa cati ani??? (vezi toată discuția)
Reabilitare inainte de termen buna ziua am fost condamnat definitiv pe 6.11.2016 la 3 ani si ... Traian U Traian U Buna ziua am fost condamnat definitiv pe 6.11.2016 la 3 ani si 8 luni cu executare si 5 ani pedeapsa complementara. Am iesit conditionat pe 10.07.2018. Pot ... (vezi toată discuția)
Este posibil? mihai.m14 mihai.m14 buna ziua! imi poate spune cineva daca pot face o cerere de reabilitare inainte de termen?am fost condamnat definitiv in 2012 am fost eliberat in 2014 si nu ... (vezi toată discuția)