Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare fara concurs
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare fara concurs

Este posibila angajarea unei persoane pe o functie contractuala cu norma intreaga, la o institutie publica, fara concurs? Postul pe care se angajeaza nu este prevazut in statul de functii al instittiei respective.
Ocuparea unui post vacant sau temporar vacant se face prin concurs sau examen pe baza regulamentului-cadru ce cuprinde principiile generale si care se aproba prin hotarare a Guvernului sau alte acte normative specifice.
Pentru a organiza concurs sau examen trebuie sa existe postul vacant respectiv in statul de functii.
Buna ziua

Din cate stiu eu, angajara in cadrul unei institutii publice se face numai prin concurs sau examen conform HG 286/2011 si conf. Codului Muncii, indiferent daca este pe perioada nedeterminata sau determinata.
Intrebarea este: Exista vreo exceptie pentru cei angajati efectiv pentru programe si proiecte in cadrul instituiilor publice?

Multumesc