Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare pensionar pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare pensionar pentru limita de varsta

Buna seara
Lucrez intr-o primarie , un functionar public urmeaza sa se pensioneze pentru limita de varsta si primarul vrea sa IL tina in continuare pe un post contractual care este vacant
Se poate acest lucru ?
Nu trebuie organizat concurs pentru acel post contractual ?
Concursul nu trebuie anuntat la Directia Muncii ?

Poate fi numita in acel post contractul numai prin dispozitia primarului ?
Se pot face angajarii in 2015 care este cadrul legal ?
Multumesc anticipat
Trebuie organizat concurs /examen pentru ocuparea postului de personal contractual.

Codul Muncii
art.30 (1) Incadrarea salariatilor la institutiile si autoritatile publice si la alte unitati bugetare se face numai prin concurs sau examen, dupa caz.

art.26 din Legea 284/2010
(7) Ocuparea unui post vacant sau temporar vacant se face prin concurs sau examen pe baza regulamentului-cadru ce cuprinde principiile generale si care se aproba prin hotarare a Guvernului sau alte acte normative specifice.

HG 286/2011 pentru aprobarea Regulamentului-cadru privind stabilirea principiilor generale de ocupare a unui post vacant sau temporar vacant corespunzator functiilor contractuale si a criteriilor de promovare in grade sau trepte profesionale imediat superioare a personalului contractual din sectorul bugetar platit din fonduri publice
Anexa – Regulament - cadru privind stabilirea principiilor generale de ocupare a unui post vacant sau temporar vacant corespunzator functiilor contractuale si a criteriilor de promovare in grade sau trepte profesionale imediat superioare a personalului contractual din sectorul bugetar platit din fonduri publice
TITLUL I - Organizarea si desfasurarea concursului de ocupare a unui post vacant sau temporar vacant pentru personalul contractual
CAPITOLUL I - Organizarea concursului de ocupare a unui post vacant sau temporar vacant pentru personalul contractual
SECTIUNEA 1 - Dispozitii generale

Art. 1. — (1) Ocuparea unui post vacant sau temporar vacant corespunzator unei functii contractuale se face prin concurs sau examen, in limita posturilor vacante sau temporar vacante prevazute in statul de functii.
(2) In cazul in care la concursul organizat se prezinta un singur candidat, ocuparea postului se face prin examen.