Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Probleme infiintare societate prin avocat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Probleme infiintare societate prin avocat

Salut,
Am o mica problema cu o infiintare de societate, prin intermediul unui cabinet de avocatura.
Avocatul imi spune ca a depus toate actele, si ca de la registru s-au reclamat 2 probleme (pe care eu din pacate nu le-am putu verifica veridicitatea):
- actul de spatiu nu mentioneaza ca adresa pentru sediu social este o vila, in timp ce acordul de asociati, buletinul si contractul de comodat mentioneaza asta
- actul de spatiu nu mentioneaza ca s-au predat lucrarile de constructie a imobilului (sau ceva de genul)

Initial avocatul mi-a spus ca sa il sun in 2 zile dupa ora 12, il sun, ma amana, dupa ce ma amana il sun iar, si nu mai raspunde la telefon, ca apoi cand reusesc in final sa dau de el sa imi spuna ca e gata in inca 3-4 zile, si ca dureaza atat tocmai din cauza celor 2 probleme de mai sus, spunand ca in mod normal astfel de probleme cu actul de spatiu generaza intarzieri de 5 saptamani.

Intreb si eu acum, cele 2 probleme pot intarzia un dosar de infiinare firma? si daca da, chiar cu 5 saptamani?!
Cel mai bine e sa vorbiti direct cu avocatul dvs. si sa ii spuneti ce va nedumereste.
In legatura cu atitudinea avocatului dumneavoastra NO COMMENT.
Din pacate termenele care se dau la Registrul Comertului chiar pot fi de 5 saptamani #-o.
In ceea ce priveste problema referitoare la spatiu nu este prea clar la ce va referiti, poate dati mai multe lamuriri.
RalucaB a scris:

In legatura cu atitudinea avocatului dumneavoastra NO COMMENT.
Din pacate termenele care se dau la Registrul Comertului chiar pot fi de 5 saptamani #-o.
In ceea ce priveste problema referitoare la spatiu nu este prea clar la ce va referiti, poate dati mai multe lamuriri.

Acordul locatarilor cuprinde doar acordul a 2 locatari si nu si a unei asociatii de locatari, pentru ca apartamentul este intr-o vila de cateva apartamente si nu un bloc. De aici si problema reclamata de registru cum ca trebuie un act care sa dovedeasca faptul ca este vila la acea adresa.

A 2-a problema care mi s-a transmis ca ar fi aparut la registru este faptul ca in acele acte nu ar fi clar ca s-au terminat lucrarile de constructie ale imobilului si ca s-a facut receptia constructiilor terminate. Asta desi actul pe care il am la dosar este un act de vanzare cumparare din 1970, pe baza caruia s-a infiintat anterior o alta societate

sdianaviolina a scris:

Cel mai bine e sa vorbiti direct cu avocatul dvs. si sa ii spuneti ce va nedumereste.

Am trecut si prin aceasta etapa, dar din pacate raspunsurile si atitudinea nu au fost nici pe departe multumitoare. De aici si incercarea mea de a gasi un pic de ajutori aici.

Multumesc
ContSters20980, utilizator
cristidas a scris:
Acordul locatarilor cuprinde doar acordul a 2 locatari si nu si a unei asociatii de locatari, pentru ca apartamentul este intr-o vila de cateva apartamente si nu un bloc. De aici si problema reclamata de registru cum ca trebuie un act care sa dovedeasca faptul ca este vila la acea adresa.

Asta se putea rezolva prin concluziile verbale la termenul de judecata.

A 2-a problema care mi s-a transmis ca ar fi aparut la registru este faptul ca in acele acte nu ar fi clar ca s-au terminat lucrarile de constructie ale imobilului si ca s-a facut receptia constructiilor terminate. Asta desi actul pe care il am la dosar este un act de vanzare cumparare din 1970, pe baza caruia s-a infiintat anterior o alta societate

Asta nu e in niciun fel treaba Registrului. Stiu ca mai nou cer tot felul de acte (autorizatii de constructie, p-v de receptie), practica intretinuta de multe cabinete si societati care au la indemana "dosarul" (a se intelege biblioraftul) cu acte....
Si asta se putea rezolva la termen.

Din ce vad, problema se datoreaza faptului ca avocatul nu a facut altceva decat sa redacteze actele si sa le depuna la registru, fara a se prezenta la termenul de judecata. Era totusi o obligatie a sa in temeiul contractului pe care l-ati incheiat.

Acum aveti doua posibilitati:
1. mergeti mai departe cu avocatul ales
2. va interesati la registru de stadiul dosarului si numarul sau si va reprezentati singur. Asta insa presupune sa cunoasteti ce cere legea pentru stabilirea sediului, si e un lucru bun ca ati intrebat aici.
Este foarte posibil, daca inteleg eu bine, ca dumneavoastra sa fi incheiat contractul de comodat asupra unui imobil, care a fost edificat ulterior vanzarii cumpararii terenului, astfel in contractul de vanzare cumparare, depus probabil de dumneavoastra ca dovada de spatiu, apare doar teren, fara imobil, pt aceasta aveti nevoie sa faceti dovada edificarii constructiei, adica sa depuneti si autorizatia de constructie si procesul verbal de receptie finala a lucrarilor, in opinia mea la asta se refera avocatul dvs, insa in ceea ce priveste atitudinea acestuia...............nu am nimic de spus.
Inca ceva, termenele la ORC sunt mari de regula dar nici de 5 saptamani nu sunt.
Profesional New Consult, Consilier juridic