Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... reglementari ambalaj
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

reglementari ambalaj

Buna seara,
Poate sa imi spuna cineva daca exista o lege care sa prevada care sunt informatiile obligatorii pe ambalajele de produse? (specificatii tehnice, producator, distribuitor...) Este o reglementare speciala privind ambalajele de hrana pentru animale?
Va multumesc!
Legea privind codul consumului, legea nr. 296/2004, republicat 2008, cu modificarile ulterioare, arts 47-63.

LaANPC sunt publicati texte legale pe fiecare produse si serviciile in parte:
[ link extern ]

Pentru hranei animalelor: Legea 150 (r. 1) din 14 mai 2004 (Legea 150/2004) [ link extern ]