avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 392 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... reglementari ambalaj
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

reglementari ambalaj

Buna seara,
Poate sa imi spuna cineva daca exista o lege care sa prevada care sunt informatiile obligatorii pe ambalajele de produse? (specificatii tehnice, producator, distribuitor...) Este o reglementare speciala privind ambalajele de hrana pentru animale?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Alvaro Liniers , Avocat 14:45, 28 Martie 2011
Legea privind codul consumului, legea nr. 296/2004, republicat 2008, cu modificarile ulterioare, arts 47-63.

LaANPC sunt publicati texte legale pe fiecare produse si serviciile in parte:
[ link extern ]

Pentru hranei animalelor: Legea 150 (r. 1) din 14 mai 2004 (Legea 150/2004) [ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Descidere magazin haine Ruxxy Ruxxy Buna ziua, Vreau sa-mi deschid un magazin cu haine noi.Imi spuneti va rog unde gasesc toate detaliile in acest sens? In special ce trebuie sa contina ... (vezi toată discuția)
Legea protectiei animalelor cassy cassy rog ajutor cu textul legii 205/2004 (MO 531/2004) privind protectia animalelor cu modificarile la zi. multumesc anticipat. (vezi toată discuția)
Reziliere contract telefonie Caydenz Caydenz Doresc sa reziliez un contract Vodafone. Am sunat la Vodafone si mi-au spus ca trebuie sa achit o taxa de 150 de euro (sau ceva de genu) pentru a rezilia ... (vezi toată discuția)