Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Durata CCC in 2011
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Durata CCC in 2011

MA POATE LAMURI SI PE MINE CINEVA CAT ESTE CIC IN 2011(MA REFER LA DURATA LUI,STIU CA SUNT 2 VARIANTE)?MULTUMESC!
Puteti alege daca doriti sa stati in CIC un an, sau doi ani.
a) la CIC de un an indemnizatia poate fi intre 600 lei si 3400 lei
b) la CIC de doi ani indemnizatia poate fi intre 600 lei si 1200 lei
Va sugerez sa cititi OUG 111/2010.
puteti beneficia de cic astfel (potrivit legi publicata in 8 dec 2010 si aplicata di 01 ian 2011) :
Varianta 1 : daca optati sa ramaneti in cic pana la data la care cpilul implinbeste un an beneficiati de 75% din venituri dar nu mai putin de 600 si mai mult de 3400, iar daca reveniti pe piata munci inainte de iplinirea unui an a copilului beneficiati de un stimulent de 500 pana cand implineste copilul 2 ani.
In situatia in care parintele nu revine pe piata muncii, acesta va putea opta pentru acordarea unui concediu fara plata pentru ingrijirea copilului cu varsta intre 1 an si 2 ani

varianta 2 : daca optati sa ramaneti in concediul de crestere pana la data la care copilul implioneste doi ani beneficiati de o indemnizatie pe timp de doi ani in cuantum de 75% din media veniturilor pe ultimile 12 luni insa nu mai mica de 600 si nici mai mare de 1200. multa bafta