Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Calcan
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Calcan

Am si eu o intrebare...
Constructie alipita la calcan inseamna ca ea poate fi chiar la limita proprietatii vecine?
In acest caz, declaratia notariala a vecinilor cum ca sunt de acord cu respectiva cladire include si o servitute de vedere, chiar daca aceasta nu este stipulata expres in acord?
Acum m-am mai documentat, calcan inseamna de fapt zid la limita proprietatii fara deschideri?
da, zid la limita proprietatii, fara deschideri, deci fara ferestre
MYRA CIMPEAN , Avocat
Daca nu este prevazuta in acord este ca si cum nu exista consimtamantul lor expres.Deci, degeaba si-au dat consimtamantul daca nu rezulta expres.
Eu am primit prin act de donatie o casa si niste anexe, de la bunici. Anexele sunt lipite de casa vecinului care a fost de acord dar acum tatal ei nu mai este de acord. Nu s-a facut acord notarial. Anexele au fost construite acum 5 ani. Vecinul are casa pe hotar si recent a facut si etaj fara sa-mi ceara acordul. Ce pot sa fac? Vecinul m-a chemat in instanta. Eu sunt in strainatate. Ce se poate intimpla daca nu ma pot prezenta la proces? Procesul a fost deschis impotriva bunicilor si acestia au prezentat in instanta o copie a actului de donatie.
Multumesc.