Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... bataie de joc societatea de asigurari astra
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

bataie de joc societatea de asigurari astra

Buna ziua ,ma numesc Tudor Adrian si am si eu o problema cu societatea de asigurari Astra ,nu vor sa imi plateasca un dosar de 6 luni.Incerc sa va povestesc cit mai clar ceea ce mi s-a intimplat,in data de 25 septembrie 2010 circulam pe calea Vitan cu directia spre Mihai Bravu ,la intersectia cu str. Lugojana am vrut sa fac dreapta si brusc un Mercedes Sprinter care circula pe banda a treia a facut dreapta fara sa se asigure si mi-a intrat in fata lovindu-l in usa si aripa dreapta.Eu circula pe banda a doua fiindca prima banda este ocupata de masini parcate.La volan o tinara domnisoara care putin speriata mi-a spus ca nu m-a vazut ca eram probabil in unghiul ei mort desii eram cu o masina destul de mare ca si caroserie un bmw x5. In fine am fost la politie sa declaram accidentul ni s-a intocmit proces verbal in care binenteles domnisoara a fost gasita vinovata pentru neasigurare si neacordare de prioritate parca.totul a fost destul de clar pina in acest moment.Mi s-a dat copie dupa procesul verbal autorizatie de reparatie si copie dupa asiguarea masini cu care circula domnisoara. m-am prezentat a treia zi la societatea de asigurari pentru a face constatarea.aveam spoilerul fata,farurile cu urechi rupte,2 senzori de parcare ,proiector stinga.mi s-a deschis dosar urmind sa ma duc sa imi repar masina.La recomandarea unui prieten m-am dus la un service unde era un vopsitor bun.Am achizitionat piesele necesare ,binenteles cu factura si chitanta urmind ca atunci cind service-lui li se va face plata sa imi recuperez banii pe piese.S-a efectuat reparatia s-au trimis actele necesare si aramas sa astept sa se faca plata.Service-ul nu avea acreditare R.A.R pentru a face reparatii pentru bmw x5 deci in consecinta nu se putea face nici o plata nici masina sa o scot din service pina nu plateam manopera.Ideea este ca pina am fost anuntat a trecut peste o luna si asta num ai dupa ce am sunat in fiecare zi aproape la Astra.Ca sa imi scot masina a trebuit sa platesc manopera ceea ce am si facut dupa ce am stat cu masina o luna in service de cind era gata.Am fost la societatea de asigurari unde agentul care mi-a deschis dosarul mi-a facut o propunere si anume sa fac o cerere de regie proprie.La acel moment deja eram in ianuarie satul de atitea telefoane zilnice si am acceptat mai putin decit platisem eu pentru reparatii cu toate ca ii spusesem ca ii pot aduce facturile de la piesele cumparate de mine.M-am gindit asta e mai bine mai putin decit sa imi dea nimic macar imi mai recuperez din paguba.dupa 2 saptamini mi-au facut calculul la vreo 71 de milioane vechi ,adica mai putin de jumatate decit dadusem pe piese si pe manopera din service.am zis asta e macar iau ceva desi ma durea sufletul pentru banii pierduti si nu din vina mea.completez cererea de despagubire le dau toate date si astept ,vine termenul cind trebuiau sa imi vina banii trecve termenul si nimic in cont de la societatea de asigurari ,iau legatura cu agentul care mi-a facut constatatrea si dupa ce ma mai plimba cu vorba vreo 2 saptamini imi spune ca s-a rezolvat a luat aprobarile,a semnat directorul cererea si in 3-4 zile imi intra banii.astept 5 zile si nimic,iau legatura cu acel agent si imi spune ca li s-a parut suspect ca am renuntat la banii de la service unde suma era de 159 de milioane vechi pentru 70 de milioane asta dupa ce acel agent mi-a spus ca regia proprie este singura varianta ca sa mai pot primii ceva.deja se apropria sfirsitul lunii februarie si in afara de zeci de drumuri la societatea de asigurari si de sute de telefoane nu primisem nimic.i-am spus ca o sa ii aduc toate facturile de la piesele cuparate de mine inclusiv factura cu manopera de la service si o alta cerere de despagubire si sa imi dea toti banii pe care i-am platit .Agentul imi spune ca trebuie sa dau o declaratie cum s-a intimplat accidentul fiindca nu intelegeau prea bine de pe copie procesului verbal de la politie cu toate ca le facusem si o schema pe formularul completat la prima constatare.In fine ii duc si aceasta declaratie iar agentul imi spune ca trebuie si o declaratie de la soferul vinovat.trecusera mai bine de 5 luni de la constatare si el imi spune sa ma apuc acum sa caut soferul vinovat si sa imi dea o declaritie lucru destul de greu fiindca nu mai aveam numarul de telefon al vinovatului mai ales la 5 luni de la constatare.masina era pe firma si asa am reusit cu greu sa dau de propietarul firmei si sa ma puna in legatura cu soferul vinovat.am luat declaratia ceruta si le-am dus impreuna cu celelalte documente cerute si le-am inregistrat cu o noua cerere de despagubire la societateta de asigurari..le-am depus pe data de 3.03.2011. dupa un timp ma suna soferul care m-a accidentat caa sunat-o agentul de la asigurari si cerea sa vada masina sau poze cu masina. masina fusese reparata pe banii fetei vinovate de accident deoarece propietarul firmei unde era aceasta masina nu vroia sa o repare pe casco si sa ii creasca rata ,inclusiv francize etc. ,nu a treaba mea cum a fost reparata aceea masina mai ales ca trecusera aproape 6 luni de al accident si existau sanse ca masina sa aibe si alte accidente sau poate chiar sa fie vinduta.ma duc sa ma milogesc de femeia care m-a lovit si mi-a dat intr-un sfirsit o copie dupa factura de la service-lui unde a fost reparata masina ,factura pe care am depus-o la dosar.de atunci tot astept si inca nimic de al firma de asigurari doar niste telefoane de la femeia care m-a accidentat care imi spune ca o tot suna acel agent si chiar nu ii mai raspunde la telefon .

Aceste fiindspuse va rog sa imi dati un sfat ceea ce pot face ca sa imi pot recupera banii pierduti fiiindca am citit legislatia in vigoare a c.s.a cu privire la societatile de asigurare si nici o lege nu corespunde cu felul in care am fost tratat .mentionez ca nu am primit nici o instiintare scrisa sau de alta natura .tot ceea ce am aflat de la astra a fost in urma sutelor de telefoane date si zecilor de drumuri facute.

Ce se poate face in cazul meu fiindca sint momente cind simt ca innebunesc numai cind ma gindesc ma ce s-a ajuns in aceasta tara unde nu se respecta nici o lege.Intr-o tara civilizata aceasta societate deja platea multe amenzi si penalizati daca nu era chiar inchisa dupa ce se comporta cu clientii in acest fel.

Va multumesc.
Angajati-va un avocat!

Succes!
Ca sa ajungeti in instanta va fi obligatoriu sa faceti mai intai o reclamatie la CSA apoi o chemare la conciliere a asiguratorului care va tot plimba si in final instanta pt care va trebui sa va angajati un avocat bun specializat pe daune din asigurari si care in afara c/v reparatiei masinii dv sa ceara despagubiri si pt intarzieri , cheltuieli de judecata si altele pe care le va crede de cuviinta avocatul. Va urez succes!
1. Nu are importanta ca service-ul nu are acreditare BMW. D.p.d.v. legal nu exista nici o prevedere care sa oblige pagubitul sa repare autov. la un anumit service indicat de insp. de daune. Cel mult, soc. de asig. va pune la dispozitie lista cu unit. reparatoare cu care are contract de decontare directa ( acolo autov. se elibereaza pe baza acceptului de plata dat de asig. si pagubitul isi ridica masina).
2. Daca aveti facturi si chitante care dovedesc ca piesle si manopera a fost achitata de dv. le depuneti cu o noua cerere de despagubire la soc de asigurari, dar pastrati-va copii pe care sa aveti nr. de inregistrare de la secretariat. (vezi art. 38 alin. 3 din Ord. 5). Despagubirea se avorda conf. documentelor depuse.
Mai puteti face o adresa catre soc. de asig. din care sa reiese ca ati fost indrumat gresit de insp. de daune (prin solicitarea lui de a repara autov. in reg proprie si nu vi sa explicat clar ce inseamna aceaste regie) si din acest motiv considerati nula prima cerere de despagubire.
3. Nu este treaba dv. sa umblati dupa asiguratul lor si sa luati declaratii de la asigurat. Daca vroiau declaratii suplimentare trebuia sa ceara la Politie copiile declartiilor de acolo.
4. Termenul de instrumentare al unui dosar de daune este de 3 luni de la avizarea accidentului cu conditia sa fiti instintat in scris de acest lucru (art. 35, alin. 4 din Ord 5 al CSA) atit dv. cit si asiguratul lor.
5. Telofoanele date la vinovata, tragerea de timp nejustificat de mult, plimbarea dv. dupa acte si declaratii este posibil sa se faca cu scopul ca soc. de asig. sa caute motive de a respinge dosarul la plata.

Toate actele pe care le depuneti sa le aveti in copie cu nr. de inregistrare de la soc. de asigurari.
Daca in termen de 10 zile de la depunerea ultimei cereri de despagubire actionatii soc de asigurari in justitie.
Bafta
va multumesc pentru raspunsuri ,ieri am aflat o noutate referitor la acest dosar.in urma cu vreo 10-11 luni am avut un accident tot frontal dar total diferit si anume am sarit cu masina in urma peste un refugiu de tramvai dupa ce am avut o portiune de gheata si am pierdut controlul.sint accidente total diferite si am ramas si fara permis pentru vatamare adica am fost la spital sa vad daca am ceva in urma accidentului .mentionez ca nici o persoana sau alta masina nu au suferit daune.am avut avariat partea de jos a spoilerului in principal ,un far care a avut rupte prinderile datorita faptului ca spoilerul a impins in sus si radiator deoarece am darimat din gardul de protectie al liniei de tramvai.ieri am aflat ca desii mod normal acest lucru se face la inceput si nu dupa 6 luni cei de la astra au spus ca ma baga labiroul de frauda ca am avut un accident cu aceleasi piese cu toate ca nu coincid decit ca denumire citeva repere dar urmele lasate de la accident sint altele.acum ce sa fac daca am avut un alt accident in urma cu aproapre un an si coincid citeva repere trebuie sa imi fioe frica sa nu fiu lovit de vreun neatent in acceasi parte a masinii ca li se pare suspect?mentionez ca si atunci ca si acum am chemat politia ,singura diferenta fiind ca in primul a venit si ambulanta ca masura de precautie. apropo ca si informatii suplimentare ,ei in loc sa ceara la politie m-au pus pe mine si pe soferul vinovat de accident sa mai dam cite o declaratie fiindca nu intelegeau scrisul de pe procesul verbal cu toate ca eu cind am fost la prima constatare am completat acel formular cu explicatiile si schita accidentului si a trebuit sa ma fac vreau nu vreau detectiv si sa gasesc persoana care m-a accidentat cu toate ca nu mai aveam nici un numar de contact dupa 5 luni de la accident.din ce am mai citit si eu pe unde am gasit am inteles ca toata treaba cu supiciuni,declaratii in plus si alte documente aditionale se cer la inceput in prima luna maxim nu la dupa 6 luni si ceva.deja din septembrie pina in aprilie nu au avut timp sa vada,acum s-au trezit ca mai au ceva nou ca sa intirzie si mai mult.nu inteleg chiar asa de amatori sa fie toti angajatii? am facut tot ce este posibil omenste incepind cu simplul fapt ca mi-am platit integral piesele si reparatia ,am facut zeci de drumuri la soc. de asigurari,sute de telefoane majoritatea dintre ele cu raspunsuri total evazive ca dosarul e la x ,ca e la y ,si ca nu stiu de ce si cum.chiar asa de bataie de joctrebuie sa aibe parte un om care nu vrea decit sa isi recupereze o parte din pierderile pe care le-am avut si macar daca era din cauza mea ca mi-o reparam pe casco si gata.nu e normal.
costin13, utilizator
Aveti nevoie de facturi si chitante care sa ateste ca reparatia sa facut ( la primul accident). Daca nu aveti asa ceva: martori care au vazut masina lovita si dupa reparatie.
Asa cum am mai spuus dreptul de instrumentare este de trei luni (art. 36 din Ord. 5). Dupa aceea nu prea mai este legal ce fac ei.
Daca aveti Casco, cel mai bine, va retregti documentele de la ei si va duceti la soc. de Casco. Dupa primirea despagubirii e treba celor de la asigurari sa se certe intre ei. Discutati cu cei de la Cosco, pt. ca o sa va trebuiasca in special foto cu masina lovita pt. a constata val. daunei.
Cei de la Antifrauda vor veni, vor discuta cu dv. va vor lua o noua declaratie. Acelasi lucru vor face si cu vinovata. Atentie ce veti declara si dv. si vinovata ca vor cauta amanunte ca sa va respinga dosarul.
Daca nu va duceti la Casco, cel mai bine (bupa depunerea celei de a doua cererie de desp. si facturilor cu chitante ), ii lasati 10 zile dupa care la trimiteti o notificare printr-un avocat.