Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Acordarea pensiei anticipate in 2011, conform Legii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Acordarea pensiei anticipate in 2011, conform Legii nr. 19/2000 sau Legii nr. 263/2010?

Buna ziua, sunt nascut in data de 09.11.1950.
In data de 09.11.2010,potrivit prevederilor legii 19/2000,legea pensiilor in vigoare la acea data, indeplineam conditiile pentru inscrierea la pensie anticipata partiala, insa datorita legii 118/2010, privind restabilirea echilibrului bugetar,am fost privat de acest drept la data respectiva, inscrierea la PAP fiind amanate pana la 31.12.2010.
In ianuarie 2011 am depus cererea pentru PAP, insa aflu cu stupoare faptul ca, calculul acesteia se va face dupa noua lege, 263 din decembrie 2010,si nu dupa legea 19/2000,care era in vigoare la 09.11.2010,data la care aveam dreptul sa ma pensionez, insa, involuntar, am fost privat de acest drept.
Prin aplicarea legii noi mi se aplica o penalizare de proximativ 43-45% din cuantumul pensiei, fata de 15% ,cat era penalizarea conform legii 19 din 2000,deci sunt pagubit cu aproximativ 30% din drepturile ce mi se cuvin.
Consider ca este inadmisibil ca, dupa o vechime de 36 de ani in campul muncii, plus anii de studiu, stagiul miliatar si alte specializari, perioada in care am dus o viata decenta, sa ajung acum la limita subzistentei,cu o pensie egala cu cea de CAP.
Am fost o data privat de un drept, iar acum sunt privat a doua oara de acelasi drept.
Va rog sa ma sfatuiti cam ce as putea face, daca credeti ca am vreo sansa in justitie, daca acest drept al meu poate fi asimilat notiunii de "bun'' in sensul art.1, protocolul 1 din CEDO.
Eu consider ca s-a facut o discriminare(nu numai in cazul meu) intrucat, in anul 2010, anterior legii 218, toate persoanele care au indeplinit conditiile si si-au exercitat acest drept au beneficiat de el,in virtutea legii 19/2000, lege care a fost in vigoare pana la finele anului 2010.
Mi se pare corect ca, toti cei care au fost privati la momentul respectiv de acest drept sa beneficieze de el in conditiile legii care era in vigoare la momentul indeplinirii conditiilor pentru acordarea acelui drept.
Astept un punct de vedere din partea unui specialist al dreptului, si va multumesc anticipat.
dv trebuia la momentul nov 2010 sa va formulati cererea de pensionare anticipata si sa o depuneti. Asa obtineati o decizie de respingere pe legea 19 pe care ulterior o puteati contesta. Acum... vreti sa nu, discriminat sau nu, dupa 1 ian va supuneti legii 263. Atata timp cat deducerile despre care vorbiti sunt aplicate corect in conformitate cu noua lege, nu aveti mari sorti de izbanda. depuneti actele si asteptati decizia.. apoi consultati un avocat sa studieze temeiul de drept al deciziei si sa vada ce se poate face. Asa pe net nu am ce sfaturi sa va dau cand nu am actele in fata.
Va multumesc pentru raspuns, astazi am primit si decizia de pensionare ,prin care mi s-a aplicat o penalizare de 43,5%, stabilindu-mi-se suma de 401 lei, pe care o voi primi drept pensie anticipata partiala, conform noii legi.
Voi face contestatie si probabil voi ajunge si in instanta, chiar daca nu mai cred ca se va rezolva ceva.
Referitor la ce mi-ati spus dvs, ca trebuia sa formulez cererea in nov 2010, am facut-o si atunci, si , practic, mi s-a refuzat inregistrarea ei si primirea dosarului.
Traim in Romania, si asta se vede.
Va multumesc inca o data pentru raspuns.
Apa_dulce a scris:
dv trebuia la momentul nov 2010 sa va formulati cererea de pensionare anticipata si sa o depuneti. Asa obtineati o decizie de respingere pe legea 19 pe care ulterior o puteati contesta.

In noiembrie 2010 nu exista prevedere legala in baza careia utilizatorul sa depuna cerere privind acordarea pensiei anticipate partiale. Potrivit art. 10, alin. (1) si art. 16 din Legea nr. 118/2010, in perioada 03.07.2010 - 31.12.2010, in sistemul public de pensii si in sistemele de pensii neintegrate acestuia, dispozitiile legale privind inscrierea la pensie anticipata si pensie anticipata partiala nu s-au aplicat.
www.avocatnet.ro/content/for...