Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... averea tatalui meu
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

averea tatalui meu

sant adoptat de la 8 luni. prima mea mama a murit si tata s-a recasatorit. el are un apartament cumparat cu prima mea mama. ce drepturi avem acum eu ,tatal meu si a doua lui sotie? multumesc
daca ati fost adoptat cu drepturi depline si mama adoptiva e cea care a decedat, jumatatea de ap ce intra in masa succesorala ( cealalta jumatate e a tatalui adoptiv, fiind bun comun), dvs mosteniti 3/4, tatal 1/4.
a doua sotie nu are vreun drept, decat daca decedeaza tatal dvs in timpul casatoriei, il mosteneste pe sotul ei