Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... vatamare corporala
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

vatamare corporala

Buna ziua,
In urma cu 4 luni sotul meu a suferit un accident rutier (fiind pasager in masina), in urma accidentului s-a ales cu multiple fracturi ale fetei, fractura mana dreapta, contuzii si altele. A fost operat atat la fata cat si la mana. In urma accidentului a ramas cu pleoapele de la ochiul stang vinete. In urma controlului oftamologic i s-au prescris si ochelari, iar medicul ne-a spus ca pleoapelel ii vor ramane asa vinete. A primit de la IML 75-80 de zile de ingrijiri medicale. In prezent functionalitatea mainii drepte este de 50%, urmand a fi operat din nou. Din cate am inteles s-a inceput urmarirea penala a soferului, sotul meu s-a constituit parte civila in proces. As dori sa imi spuneti care ar fi suma care as putea sa o cer ca daune morale, si cine plateste aceasta suma, asiguratorul sau soferul vinovat.
Va multumesc anticipat!
Suma o estimati dvs. in functie de problemele medicale respective, interventiile chirurgicale, costurile pt tratamente, medicamente etc.
Probabil asiguratorul va plati, ramane de vazut.
Toate daunele vor fi platite de asiguratorul RCA al vinovatului. In ce priveste suma e bine sa va consultati cu un avocat specializat pe daune din evenimente rutiere si care va lua cunostinta de elementele necesare din dosar si va sti cat sa ceara ca sa puteti obtine cat mai mult. Va urez succes!