avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Alcoolemie 4.5 in aer expirat un raspuns va rog!!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Alcoolemie 4.5 in aer expirat un raspuns va rog!!

Verisorul meu in luna lui ianuarie a fost oprit de catre politistii rutieri la un control de rutina si a fost supus alcootestului,in aer expirat i-a iesit 0.45 iar la spital i-a iesit 0.90. intrebarea mea este:poate sa i se suspende permisul si sa dea mai faca odata scoala de soferi?mentionez ca nu are antecedente dar permisul nu il are de 1 an de zile.va multumesc pentru orice sugestie sau raspuns.Sanatate!
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 02:59, 31 Martie 2011
e posibil sa scape cu o contraventie daca face un calcul retroactiv al alcoolemie
Stefan91 a scris:

e posibil sa scape cu o contraventie daca face un calcul retroactiv al alcoolemie
am inteles ca dureaza foarte mult daca cere recalcularea alcoolemiei...6-7 lunii
Alcoolemie 4.5 in aer expirat un raspuns va rog!! =D>
=D>=D>=D>

Nu dureaza mult recalcularea...te va costa 510 RON!
Care sunt valorile celor doua probe biologice recoltate ?
r.gabi a scris:

Care sunt valorile celor doua probe biologice recoltate ?
din cate am inteles prima 0.90 si a doua 0.80.

Alte discuții în legătură

Consum alcool la volan marinelp marinelp buna ziua ..am avut alcoolemie 0.78 an aerul expirat , care sunt consecintele? mentionez ca am refuzat recoltarea probelor de sange..si sunt la prima abatere ... (vezi toată discuția)
Accident rutier flrncristea flrncristea am facut un accident rutier cu o alcoolemie de 0.96 in aer respirat avariind doar masina,dar fara victime sau alte masini.cum as putea iesi din aceasta ... (vezi toată discuția)
Salll.. Garyy Garyy Sunt mihai si am 22 de ani ...am fost prins acum 3 zile de catre politia rutiera in trafic .cu o alcoolemie de 0,61 in aerul espirat...si mi sau recoltat probe ... (vezi toată discuția)