Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Comisiile de licitatii
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Comisiile de licitatii

pot face parte viceprimarii si consilieri personali ai primarului din comisia de licitatie, numita prin dispozitia primarului?
:) parerea mea este ca nu.
mutumesc.
asta este si parerea mea.

VA ROG SA MAI COMENTATI LA ACEST SUBIECT
pai, e simplu. atributiile consiliului local sunt stabilite prin legea nr. 215/2001 si nu implica organizarea sau participarea in vreun fel, la licitatiile publice. consilierul primarului, nu poate, intrucat este angajat pe baza increderii personale, sa-l consilieze, sa-i faca papucii, etc,nu face parte din aparatul de specialitate al primarului si nu poate exercita prerogative de putere publica, astfel cum sunt ele definite prin legea nr. 188/1999. :)
multumesc