avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

In speta avem un defunct.Se deschide succesiune la notar, iar copii vin si culeg intreaga masa succesorala. Ulterior inscrierii in C F, vine sora defunctului cu un contract de intretinere incheiat cu defunctul. Care sunt posibilitatiile sa aibe castig de cauza in cazul in care face o actiune prin care se solicita anularea certificatului de mostenitor? In cazul in care i s-ar admite o astfel de actiune copii raman cu rezerva succesorala?
Cel mai recent răspuns: MYRA CIMPEAN , Avocat 11:19, 30 Martie 2011
speta nu e chiar asa simpla desi de rezerva suucesorala a mostenitorilor nimeni nu se poate atinge. posibil sa se ajunga in situatia in care fii o vor despagubi daca ea va avea castig de cauza. trebuiesc studiate actele.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua,vă rog să i-mi spuneti dacă am înțeles corect ... 21mai1964 21mai1964 Bună ziua,vă rog să i-mi spuneti dacă am înțeles corect urmatoarea problema::doi soți fără copii au facut testament iar dupa decesul unuia dintre ... (vezi toată discuția)
Testament GrowNxxx GrowNxxx As dori un raspuns rapid daca se poate... Nu o sa pun numele persoanelor din anumite motive personale.... ........ \"v\" si \"vs\" au avut 2 copii \"c\" ... (vezi toată discuția)
Mostenire georginica georginica Eu si sotul meu nu avem copii, in schimb sotul are un copil dintr-o alta casatorie. Intrebarea mea este ce fel de contract juridic, care nu poate fi atacat ... (vezi toată discuția)