Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

In speta avem un defunct.Se deschide succesiune la notar, iar copii vin si culeg intreaga masa succesorala. Ulterior inscrierii in C F, vine sora defunctului cu un contract de intretinere incheiat cu defunctul. Care sunt posibilitatiile sa aibe castig de cauza in cazul in care face o actiune prin care se solicita anularea certificatului de mostenitor? In cazul in care i s-ar admite o astfel de actiune copii raman cu rezerva succesorala?
speta nu e chiar asa simpla desi de rezerva suucesorala a mostenitorilor nimeni nu se poate atinge. posibil sa se ajunga in situatia in care fii o vor despagubi daca ea va avea castig de cauza. trebuiesc studiate actele.