Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte pt teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte pt teren

Buna ziua!
Exista posibilitatea de a face o unificare de acte vanzare-cumparare teren intr-un singur act? mentionez k unele sunt cu chitante de mana legalizate la notariat iar altle sunt acte facute in fata notarului. care ar fi solutia?
va multumesc
Ce suprafata exista la rol si cine plateste impozitele? E acelas proprietar?
avvalentina, utilizator
Insist cu intrebarea colegei de mai sus, respectiv daca vorbim de acelasi vanzator in cazul chitantelor de mana? Iar daca da si pentru ca oricum trebuie sa ajungeti intr-un final la notar pentru perfectarea in forma autentica a contractului de vanzare-cumparare, acesta are posibilitatea sa cuprinda in acelasi act toate imobilele in cauza (sau aveti la dispozitie calea instantei, unde se va aplica acelasi principiu).
Dar in general, fiecare imobil isi are propriul sau mod de dobandire, cu propriul sau autor, asadar propriul sau act (si vorbim aici inclusiv de titlurile de proprietate si certificatele de mostenitor care cuprind mai multe suprafete).
Insa ceea ce doriti dvs., ca toate imobilele dvs. sa fie cuprinse intr-un singur act de proprietate, nu cred ca este posibil. Nici macar daca vorbim de niste parcele alaturate, pe care le veti alipi intr-un final, actul de alipire nu va constitui actul dvs. de proprietate, ci tot respectivele contracte de vanzare-cumparare!