Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Alipirea proprietatilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Alipirea proprietatilor

Buna seara,
Am ocupat doua camere de la mansarda, care au fost proprietatea tuturor locatarilor, prin tabel nominal de semnaturi ca si contract de vanzare cumparare in schimbul reparatiei totale a acoperisului blocului. In baza acelui act mi-am facut si buletin pe adresa camerelor de sus. Nu am reusit insa sa obtin CF. Astfel de o luna am achizitionat in aceeasi scara o garsoniera cu acte in regula.
Intrebare : Exista posibilitatea alipirii acestor proprietati in asa fel incat sa fie una singura?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Pop H.
Doua proprietati pot fi alipite daca sunt la acelas nivel, au acelas proprietar, acelas ram de cultura ,aceeasi destinatie ... deci nu se poate.
Multumesc mult de raspuns.
Eu consider că se poate .
Cele 2 unități individuale(la fel ca și terenurile) pot fi reînscrise într-o nouă carte funciară.Și acest lucru se poate face printr-o cerere de alipire ,depusă la OCPI, în acest sens și alăturat un dosar care să conțină extrase de CF ale celor 2 garsoniere, releveele lor, copii după Cărțile de identitate ale proprietarilor, se va face o recepție cadastrală, certificat fiscal, .Un expert topocadastral vă va întocmi o doc. cadastrală în acest sens. Este vorba doar de cele 2 camere care au limite comune.
Ordin 634/2006, avctualizat.
Bineînțeles , cu taxele aferente .
Ce inseamna acelasi ram de cultura?

Pentru alipire aveti nevoie de cele doua acte de proprietate din care sa reiasa ca au acces comun sau ca sunt vecine pe o parte si se poate trece din proprietatea unu in doi. Daca nu se poate fara lucrari de constrtuctie (de exemplu, o scara, spart un perete etc.), intai trebuie realizate acele lucrari, dupa mine.