Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat - se mai poate face ceva?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat - se mai poate face ceva?

am avut proces(recurs) pe data de 4.03.2011 si l-am pierdut in tot acest timp am sunat avocatul si nu mi-a raspuns si nici acasa nu mi-a venit nici o instiintare astazi am mers la tribunal sa iau procura ca sa predau permisul si am constatat ca desi initial il aveam suspendat pe 30 de zile mi s-a dublat pedeapsa pt ca am depasit 15 zile de la proces.se mai poate face ceva?va rog ajutati-ma cu un sfat
Dupa parea mea trebuia sa faci ceva in termenul stabilit , acum cred ca e mai greu deoarece a devenit definitiva si irevocabila
Masura luata de politie este corecta intrucat disp.OGnr.195/2002,sunt foarte clare,in acestea stipulandu-se ca permisul se preda in termen de 15 zile de la ramanerea definitiva a hotararii.
Prin efectul legii nr.202/2010,hotararile pronuntate in prima instanta in acest gen de spete(contraventii la Legea nr.195/2002) sunt definitive si irevocabile,conform art.118 al 3 ind.1 din OG.195/2002.
In aceasta situatie termenul de 15 zile va fi calculat de la data poronuntarii sentintei judecatoresti
Radu Gabrian, Mediator