Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Legea parcarii de resedinta (sau despre parcarea de la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Legea parcarii de resedinta (sau despre parcarea de la bloc, in general)

Buna ziua!

Despre legea parcarii de unde pot afla mai multe?

Separe ca "madamele" de la administratia financiara, parcari, salubritate, hingheri si pe unde-or mai lucra au pareri diferite.

Intr-un fel sau altul, nu mai conteaza acum, incepand cu 2009 am pus mana pe un loc de parcare in fata bocului meu, loc ravnit de foarte multi. Am si acte si tot tacamul. Acum problema este urmatoarea... conform legii (pe care n-o gasesc pe nicaieri) cica nu am voie sa parchez daca masina nu este la adresa respectiva... Alta nebunie ar fi ca as avea voie sa parchez dar in anumite ore iar cand nu sunt acasa trebuie sa-i las si pe altii pe care nu-i pot scoate de acolo decat dupa nu stiu-ce ora.... Si ar mai fi...

V-as ruga, daca se poate sa ma luminati si pe mine in aceste privinte, si anume:
- intre ce ore am voie sa parchez?
- este musai ca masina sa fie pe numele meu? daca este in leasing?
- locul trebuie mai intai rezervat si apoi reinnoit contractul?
- am dreptul la maim ulte locuri de parcare? Daca in bloc nu exista decat un singur locatar care are 3 masini, RESTUL NEAVAND NICIUNA... acesta nu le poate parca pe toate acolo sau altfel, acesta nu poate obtine 3 locuri de parcare?

Va rog ajutor! #-o

Multumesc.
Daca terenul din jurul imobilului nu este proprietate privata ,el face parte din domeniul public
Autoritatea publica locala ,poate in anumite conditii ,sa concesioneze spatii cu destinatia de parcare auto ,prin achitare anuala de contravaloare
Consiliul local adopta dispozitii prin care poate prevede ca titularul spatiului de parcare sa utilizeze in anumite ore ,in rest spatiul putand fi utilizat si de alte persoane
Spatiul de parcare treebuie initial achitat,emisa autorizatie anuala
De regula politica autoritatii locale este primul sosit primul servit.dar aceasta modalitate ridica dispute la nivelul imobilului,printre ceilalti posibili interesati

Daca e locul dvs. de parcare obtinut de la primarie , si in timpul zilei sunteti plecata , poate parca si altcineva , ca si dvs. parcati masina altundeva , dar nu mai tarziu de orele 19 cred , nu sunt sigura . Din ce stiu eu , legal , nu se da mai mult de un loc de parcare pentru un ap.Despre masina in leasing nu stiu , stiu doar ca pe talonul masinii trebuie sa fie trecuta persoana care locuieste la adresa respectiva
Ok, dar unde as putea gasi "legea parcarii" sau vreo ordonanta sau vreo hotarare locala in acest sens? Sincer as vrea sa ma duc cu actul si sa le dau cu el in cap deoarece, repet, parerile lor sunt impartite si am impresia ca legea nu este aplicata corect ci, cum se mai spune... DUPA URECHE.

Mai mult, la alt sector unde locuiesc parintii am auzit alte trasnai. Bine, am fost doar curios sa aflu cum e la altii si ce credeti? La altii este ALTFEL! Deci simt ca inebunesc! #-o

Nu e cazul sa innebuniti, pentru ca poate fi altfel daca e o hotarare a Consiliului Local si atunci "cate bordeie, atatea obiceiuri".
Nu e o lege a parcarii, trebuie sa intrebati cum e la ADP-ul de pe langa primaria dv.
elga50, moderator
Bun, atunci hai s-o luam altfel... (promit ca nu ma enervez, dar nici mult nu mai am) :D stie cineva pentru Bucuresti, sectorul 4 care este acea hotarare locala sau dupa ce se ghideaza cei de la Primarie?