Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... As dori sa stiu
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

As dori sa stiu

Daca sunt administrator la un srl si am doua credite pentru nevoi personale fara ipoteca dintre care unul e in faza de executare silita pot sa-mi execute firma?
daca e srl nu. de aceea e societate cu raspundere limitata, asociatul raspunde numai in limita capitalului social.
se pot intinde numai asupra dividentelor pe care le incasati de la societati si asupra salariului in cota stiuta de max. 1/3 din venitul salarial.
Executarea silita a unei persoane fizice afecteaza patrimoniul acesteia, in sens de diminuare cu valoarea prejudiciului cauzat finantatorului la care, se adauga cheltuielile de executare si penalitatile calculate. In cazul in care, sunteti asociat la un SRL, puteti fi executat in limita salariului si a dividendelor primite (direct proportionale cu partile sociale detinute din acea firma) in aceasta calitate, dar nu mai mult de o treime din cuantumul acestora.