Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare casa

Ma intereseaza ce acte imi sunt necesare pentru a intabula o casa?Speta este urmatoarea:
Proprietarii sunt decedati, iar unicul fiu vinde casa.Care sunt pasii care trebuie urmati...am inteles ca ar fi o conventie care sa nu mai oblige mostenitorul sa se intabuleze el direct ci chiar pe cumparator.Care ar fi preturile la o intabulare in acest caz!!Nu s-a facut niciun act pe fiul mostenitor!!
Va multumesc!!!
????
nu stiu pe unde se tot aud astfel de "stiri".
cele doua succesiuni ale parintilor decedati trebuie dezbatute, se va emite mostenitorului certificatul de mostenitor, ulterior se va face intabularea si abia dupa se va putea sa va instraineze dvs.
deci practic el trebuie sa fie intabulat iar instrainarea se face pe baza de contract de vanzare cumparare...imi puteti spune si baza legala?