Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Contestare proces verbal intocmit de inspectori fiscali
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Contestare proces verbal intocmit de inspectori fiscali

Se poate contesta un proces verbal prin care s-a aplicat o amenda contraventionala pentru nedepunerea unor declaratii informative (art. 53 cod procedura fiscala), in baza OG 2/2001? A contestat cineva asa ceva si a avut castig de cauza?
ce sa contestati in acest caz? le-ati depus sau nu? daca au fost depuse, aveti dovada depunerii?
Dreptul de a va adresa instantei va este garantat . Vedeti daca nu cumva acel proces verbal nu sufera si niste deficiente in ceea ce priveste conditiile de fond ( daca nu cumva se loveste de nulitate ) .
Art. 13 alin. (1) din O.G. 2/2001

Aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei.

Declaratiile trebuiau depuse acum 2 ani. Pentru nedepunerea acestora, mi s-a aplicat o amenda contraventionala, acum 2 zile.

E prescrisa aplicarea sanctiunii?
Eu zic ca este prescrisa, insa vreau ca cineva care a intalnit o situatie asemanatoare, sa imi spuna o parere.
Este prescrisa sigur. depune plangere pana nu este prea tarziu si invoca prescriptia aplicarii sanctiunii. Oricum nu ai ce pierde mai ales ca amenzile in domeniul fiscal sunt foarte mari. Da-i batatie nu sta pe ganduri!
Nu este prescrisa deoarece este o contraventie continua. Exista si practica publicata in acest sens precum si o decizie a ICCJ cu privire la existenta si sanctionarea unei asemenea contraventii.