Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune unic mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune unic mostenitor

Buna seara!
Bunica prietenului meu a decedat in octombrie 2010, iar acesta este unicul mostenitor. Tatal sau, adicul fiul defunctei, a decedat in 2005. Ce trebuie sa facem in continuare?
Deasemenea, mai doresc sa aflu cateva informatii. Dupa decesul tatalui sau, prietenul meu nu a deschis succesiune dupa tatal sau. Mentionez ca este unicul fiu, iar mama sa este inca in viata. In acest caz cum trebuie procedat, avand in veder ca au trecut deja 6 ani?
Va multumesc
Va trebui sa mearga la notar ca sa i se elibereze
certificat de mostenitor!
Va multumesc. Se poate merge la orice notar? Va intreb pentru ca bunica lui si, implicit proprietatile in cauza, se afla in jud. Vrancea. Se poate apela la un notar din Bucuresti? Aveti idee cam care ar putea fi costurile? ma car orientativ.
Multumesc
daca defunctii au avut ultimul domiciliu in bucuresti, atunci da.
Deci trebuie mers in mod obligatoriu la un notar de pe raza judetului in care a avut ultimul domiciliu defuncta. In legatura cu cealalta problema, ce ma puteti sfatui?
Va multumesc
nu.
trebuie sa consultati un notar.
onorariul sa va calcul functie de valoarea masei succesorale.