Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calcul vechime in specialitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calcul vechime in specialitate

salutare, va deranjez cu o chestiune:

o persoana incadrata drept consilier juridic pana in luna august a anului 2000 a fost transferata ("operatiune" efectuata in baza prevederilor legale de atunci) la Senatul Romaniei, ca sef birou senatorial, pana la finele anului 2000.

perioada lucrata la senat este sau nu considerata vechime in profesia de consilier juridic?
NU. dar se poate aranja...:D
CIM-ul a fost suspendat conform art 50 (e) din L53/2003 Codul Muncii, iar perioada lucrata la senat se considera vechime in profesia de consilier juridic.
Mda... multumesc!
Dar contractul individual de munca nu putea fi suspendat in 2000 pe un articol aparut in noul cod al muncii din 2003. Observ ca in cartea de munca este mentionat "angajat prin transfer conform art. 11 din legea 1/1970 pe durata determinata, conform art. 164 din Regulamentul Senatului".
Legea 1/1970 privea organizarea si disciplina muncii in unitatile socialiste de stat (!) si a fost abrogata tocmai prin Codul Muncii din 2003, la 15 iulie 2004.
Art. 11 lit. prevede:
"Transferul salariaţilor de la o unitate la alta are loc în următoarele situaţii:
a) transferul în interesul serviciului, care se acordă - la cererea unităţii unde se transferă salariatul respectiv - de către conducerea unităţii de la care pleacă, cu aprobarea organului ierarhic superior al acesteia.
În cazul transferului de la o instituţie centrală sau de la o unitate cu statut de centrală este suficient acordul acestora.
b) transferul la cererea salariatului, care se poate face numai cu acordul unităţii de la care pleacă şi al unităţii unde se transferă, în condiţii bine justificate, cum ar fi apropierea de familie, trecerea într-o muncă corespunzătoare pregătirii sale, ocuparea unui post prin concurs.
Trecerea de la o unitate la alta prin actul de numire al organului superior competent constituie transfer în interesul serviciului.
Salariatul trecut la o altă unitate ca efect al unei fuziuni sau absorbţii, al divizării patrimoniului unităţii sau al desprinderii unei părţi din acesta se consideră, de asemenea, transfer în interesul serviciului".

Pana la adoptarea noului Cod al muncii exista transferul salariatilor (art.69), iar in carnetul de munca se trecea art.11 lit.a din Legea nr.1/1970.
Perioada lucrata ca sef birou senatorial nu este asimilata cu o perioada lucrata in functia de consilier juridic. prin urmare, nu poate fi considerata vechime in profesia de consilier juridic.