avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 152 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infintare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infintare firma

Buna ziua,

Vreau sa-mi infintiez o firma si asi dori sa stiu ce acte imi trebuiesc la Registrul Comertului ?Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: ContSters22713 , utilizator 21:35, 31 Martie 2011
Aveti mai multi pasi de urmat (referitor la actele ce se depun la Registrul Comertului)

1.

- Rezervarea denumirii societatii
- Incheierea contractului de inchiriere daca spatiul unde se desfasoara activitatea nu este proprietate.
- Intocmirea actului constitutiv.
- Declaratii ale asociatilor privind faptul ca nu au antecedente penale si ca indeplinesc conditiile prevazute de lege pentru a fi asociati si administratori.
- Cazierele fiscale ale viitorilor asociati - se elibereaza de Directia Generala a Finantelor publice. (dureaza 5 zile
- Deschiderea contului in banca si depunerea capitalului social. (de catre unul dintre asociati)
- Depunere specimen semnatura la Registrul Comertului sau la notarul public.

2.

Dupa finalizarea actelor de mai sus, se completeaza documentelor necesare de depus la Registrul Cometului.

- cerere inregistrare societate.
- cerere sau declaratie, dupa caz, aviz pompieri.
- cerere sau declaratie, dupa caz, aviz sanitar.
- cerere sau declaratie, dupa caz, aviz muncii.
- cerere sau declaratie, dupa caz, aviz mediu.
- fisa de prezentare a sediului social si a activitatii.


www.onrc.ro
Unde pe www.onrc.ro?Tot ma uit de dimineata si nu gasesc nimic acolo.
Acesta este link-ul pentru infiintare SRL: [ link extern ]
Daca optati pentru o intreprindere individuala aici: [ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Magazin alimentar in curtea proprie ramona09 ramona09 Buna ziua. Vreau sa imi deschid un magazin la mine in curte,cu produse alimentare.[paine,zahar,ulei,faina, sucuri e.t.c] a] As vrea sa stiu si eu ce acte imi ... (vezi toată discuția)
Firma mixta/ capital social minim ioana-india ioana-india sunt casatorita cu un cetatean strain, si am vrea sa ne infiintam o societate in Romania, in ianuarie sau februarie, poate cineva sa-mi spuna care este ... (vezi toată discuția)
Infiintarea unei firme Damian777 Damian777 De ce acte ai nevoie ptr. a infiinta o firma , daca e nevoie neaparat sa ai angajati daca da de cati si de cand trebuie sa ii declari, ce acte trebuiesc :D ... (vezi toată discuția)