Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infintare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infintare firma

Buna ziua,

Vreau sa-mi infintiez o firma si asi dori sa stiu ce acte imi trebuiesc la Registrul Comertului ?Multumesc frumos!
Aveti mai multi pasi de urmat (referitor la actele ce se depun la Registrul Comertului)

1.

- Rezervarea denumirii societatii
- Incheierea contractului de inchiriere daca spatiul unde se desfasoara activitatea nu este proprietate.
- Intocmirea actului constitutiv.
- Declaratii ale asociatilor privind faptul ca nu au antecedente penale si ca indeplinesc conditiile prevazute de lege pentru a fi asociati si administratori.
- Cazierele fiscale ale viitorilor asociati - se elibereaza de Directia Generala a Finantelor publice. (dureaza 5 zile
- Deschiderea contului in banca si depunerea capitalului social. (de catre unul dintre asociati)
- Depunere specimen semnatura la Registrul Comertului sau la notarul public.

2.

Dupa finalizarea actelor de mai sus, se completeaza documentelor necesare de depus la Registrul Cometului.

- cerere inregistrare societate.
- cerere sau declaratie, dupa caz, aviz pompieri.
- cerere sau declaratie, dupa caz, aviz sanitar.
- cerere sau declaratie, dupa caz, aviz muncii.
- cerere sau declaratie, dupa caz, aviz mediu.
- fisa de prezentare a sediului social si a activitatii.

www.onrc.ro
Unde pe www.onrc.ro?Tot ma uit de dimineata si nu gasesc nimic acolo.
Acesta este link-ul pentru infiintare SRL: [ link extern ]
Daca optati pentru o intreprindere individuala aici: [ link extern ]