Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despagubirea asociatiei de investitori in cazul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despagubirea asociatiei de investitori in cazul conductei de gaze

Buna ziua,
Am si eu o intrebare, am o casa la curte si vreau sa bag gaze, este vb de o casa mostenita in bucuresti casa veche batraneasca, problema e ca am inteles ca pentru a face racorul la gaze trebuie sa iau acordul de la asociatia de investitori ca ei au bagat teva de gaze comuna pe strada acum 15 ani, cu toate ca ei si-au recuperat banii si din 5 investitori doar unul mai este pe strada, restul fie s-au mutat fie au murit, trebuie sa dau o declaratie la notar prin care ma oblig sa despagubesc asociatia de investitori. Este pericolul ca cel care mai este sa imi ceara o suma record de bani? nu stiu cum sa procedez? o zi buna. multumesc anticipat pentru raspuns
valentin:(
Doar ce am terminat hirtiile si plata racordului stradal ,deci am avut aceleasi intrebari ca si dv.
Cei de la distributia de gaze si-au schimbat total modul de lucru, au aparut ceva reglementari in piata si nu prea mai sunt posibile abuzurile unor investitori initiali. Mie mi s-a raspuns ca daca instalatia este mai veche de 3 ani (cred ca are legatura cu termenul general de prescriere a creantelor) nu se mai datoreaza nimanui nimic.
Inca nu au venit sa execute lucrarea dar nici nu m-a sunat constructorul sa-mi puna in vedere sa achit ceva vechilor investitori. Calculul acestei cote se face de catre societatea de distributie sau constructor si nu de investitor.
Faceti dosarul si depuneti-l nu riscati nimic, o sa va vina un acord de de acces la sistemul de distributie valabil un an cu posibilitatea prelungirii cu inca un an precum si o informare privind costurile de racordare.
Daca nu va convin sumele de acolo nu sunteti obligat sa si faceti lucrarea, pur si simplu comunicati aminarea sau refuzul executarii lucrarii.
Bafta!
br_nicku, utilizator
buna dimineata,
multumesc mult pentru raspuns, da chestia e ca singurul investitor ramas nu prea ma are la inima si ma temeam sa nu ma stoarca de bani, am vb si cu 2 avocati in weekend si asa este, in 3 ani ei pierd dreptul asupra investitiei si isi recupreaza banii si avocatii m-au sfatuit sa merg inainte ca si daca sunt dat in judecata chiar daca am acea declaratie castig ca au trecut mai mult de 3 ani. Oricum e mai avantajos cu alta firma decat cu distrigazul din cate am auzit. O saptamana frumoasa. :)
valy 84 a scris:

buna dimineata,
multumesc mult pentru raspuns, da chestia e ca singurul investitor ramas nu prea ma are la inima si ma temeam sa nu ma stoarca de bani, am vb si cu 2 avocati in weekend si asa este, in 3 ani ei pierd dreptul asupra investitiei si isi recupreaza banii si avocatii m-au sfatuit sa merg inainte ca si daca sunt dat in judecata chiar daca am acea declaratie castig ca au trecut mai mult de 3 ani. Oricum e mai avantajos cu alta firma decat cu distrigazul din cate am auzit. O saptamana frumoasa. :)

ma confrunt si eu cu o astfel de pb. eu doar modific volumul de gaze si tot am pb cu un vecin care vrea 500 ron despagubiri. mentionez ca cel de la care am cumparat eu apartamentul a contribuit la coloana initiala cu suma egala. acest individ a strans banii de la toti si a mers el la firma de gaze, a cerut chitante separat pt toti cei care au contribuit initial, dar devizul final l-a cerut pe numele lui. in baza acelui deviz, distrigazul il considera proprietar, chiar daca noi avem chitante. am auzit si eu de mai multe variante : ca in 5 sau 10 ani (aici vad 3) se considera investitia amortozata. stie cineva unde se prevede asa ceva?