Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plangere penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plangere penala

buna ziua,

daca cineva a depus o plangere penala impotriva unei persoane necunoscute ca l-ar fi prejudiciat cu o suma X in domeniul IT, prin incasarea de bani din publicitate IT - necunoscuta pentru ca nu stia nunele doar un numar de identificare de la Google Adsense- isi poate retrage acea persoaa plangerea invocand mea culpa- incurcase detaliile numarul de identificare.
Depinde de incadrarea faptei.
Daca legea prevede retragerea plangerii, o poate face.
incadrarea faptei cine o face ?

persoana in cauza a facut o plangere penala pentru o paguba de 6000 ron(estimare de a lui, foarte departe de realitate) creata prin plasarea pe siteurile web ale lui de catre o persoana necunoscuta a anunturilor publicitare - cod adsense- pentru care Google Adsense a platit dea lungul feb.2010- feb.2011 o anume suma de bani altei persoana pe care in plangere nu a identificat- de aici prejudiciul. dar si-a dat seama ca a gresit acel ID si ca era defapt o incurcatura a sa. daca recunoaste asta autoritatile o sa il puna sa plateasca ceva , despagubiri catre autoritati ?
Ma tem ca da. Daca este cazul, in cauza se va face o expertiza pentru stabilirea prejudiciului.
Ce incadrarea are fapta ?
persoana in cauza se gandeste sa meaga sa faca o alta declaratie ca sa ceara retragerea/ anularea reclamatiei anterioare depuse acum 4 zile pentru ca si-a dat seama ca a facut o eroare de apreciere. e posibil de facut asta ? sau cum ar putea proceda altfel sa opreasca derularea cercetarii plangerii penale?
Faptele penale se pun in miscare din oficiu sau la plangerea prealabila.
Daca legea penala prevede retragerea plangerii, poate sa o faca.
Am mai spus, depinde de incadrarea juridica a faptei.