Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sunt in somaj dar mi-am gasit un loc de munca in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sunt in somaj dar mi-am gasit un loc de munca in strainatate, cum procedez?

Sunt in somaj.Daca mi-am gasit un job in strainatate cu Contract de munca, cum trebuie sa procedez la agentia de somaj la care sunt in evidenta? Mai am dreptul la
30% din indemnizatie pana la sfarsitul perioadei de somaj?Daca da,poate ridica(30%) sotul ramas in tara (pe baza de procura)?
Intrebati la Agentia de Somaj deoarece nici Legea 76/2002 si nici Normele de aplicare a ei nu ating acest subiect.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane