Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... mediator
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

mediator

Cum pot deveni mediator, unde se fac inscrierile si cat costa un curs de mediator
Intai, pentru a dori sa deveniti mediator trebuie indeplinite cateva conditii:
-studii superioare, in orice domeniu,
-o vechime in munca de minim 3 ani,
-capacitate de plina de exercitiu
-apt-din punct de vedere medical, pentru exerciatrea acestei activitati
-o buna reputatie si sa nu fi fost condamnat definitiv pentru savarsirea unei infractiuni intentionate, de natura sa aduca atingere prestigiului profesiei
-sa fi absolvit un curs pentru formarea mediatorilor, in conditiile legii nr.192/2006, sau un program postuniversitar de nivel master in domeniu, acreditat si avizat de Consiliul de mediere
-sa fie autorizata ca mediator, in conditiile legii ( dupa urmarea cursului).
In functie de zona in care locuiti gasiti pe sit-urile privind medierea asociatii care organizeaza cursuri, perioadele si valoarea cursului. Orientativ valoarea cursului se situeaza in jurul valorii de 4.000-4500 lei, de regula platibili in 2 transe.
Inscrierea se face dupa o discutie telefonica cu asociatia respectiva, care va va trimite formularul de inscriere, contractul, pe care le completati si le puteti trimite prin fax, e-mail, posta, alaturi de dovada achitarii primei transe din valoarea cursului.
Legea in baza careia se desfasoara activitatea este nr. 192/2006, cu modificarile si completarile ulterioare. Puteti gasi si alte explicatii in cadrul acestui site la sectiunea Mediere si arbitraj, cazuri supuse medierii, si pe alte site-uri privind medierea.