Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... taxa reziliere contract telefonie mobila
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

taxa reziliere contract telefonie mobila

buna ziua.am facut in anul 2009 un abonament pe 2 ani cu cei de la [EDITAT] pe care nu l am respectat din lipsa de bani
acum dupa un an ma someaza ca daca nu achit o suma de 1300 rezilierea contractului ma vor da in judecata.ce pot pati?
ms
gi-jane2, moderator
va pot executa silit prin poprire pe venituri , daca aveti
Riscati , in caz de neplata , executarea silita ( vi se vor solicita , pe langa sumele restante de plata si cheltuielile de judecata si pe cele cu executarea silita ) ..
eu cosmina a scris:

buna ziua.am facut in anul 2009 un abonament pe 2 ani cu cei de la cosmote pe care nu l am respectat din lipsa de bani
acum dupa un an ma someaza ca daca nu achit o suma de 1300 rezilierea contractului ma vor da in judecata.ce pot pati?
ms

Contractul are mai multe clauze...dvs. ce clauza nu ati respectat?
Plata contravalorii abonamentului sau...clauza penala-rezilierea contractului?

Din ceea ce ne spuneti, imi pare ca ar fi vorba despre o clauza penala referitoare la conditiile de reziliere, ale respectivului contract.

Reveniti cu detalii sau...urmariti discutiile purtate in forum in legatura cu "taxa reziliere contract telefonie mobila".

:offtopic:Stergeti, va rog, denumirea societatii implicate in discutie, accesand functia editare deoarece, in forum, discutam ideea si nu persoana fizica/juridica.
Multumesc frumos.

Iuliana Cermak, Avocat
Taxa de reziliere a contractului, este, in opinia mea, o clauza penala. Clauzele penale in contractele de imprumut si in cele de prestari servicii sunt lovite de nulitate absoluta. Legea 313/1879. sau cam asa ceva
Contractul de furnizare de telefonie mobila este un contract de prestari servicii, deci cred ca puteti sa castigati in instanta anularea clauzei cu privire la rezilierea contractului.
moloman a scris:

Taxa de reziliere a contractului, este, in opinia mea, o clauza penala. Clauzele penale in contractele de imprumut si in cele de prestari servicii sunt lovite de nulitate absoluta. Legea 313/1879. sau cam asa ceva
Contractul de furnizare de telefonie mobila este un contract de prestari servicii, deci cred ca puteti sa castigati in instanta anularea clauzei cu privire la rezilierea contractului.

Mai degraba, cu privire la nulitatea absoluta a clauzei penale, puteti folosi motivatia in drept, din aceasta speta:
[ link extern ]

Sau, dupa caz, acest text de lege:
www.avocatnet.ro/content/art...
Iuliana Cermak, Avocat