avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 635 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... taxa reziliere contract telefonie mobila
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

taxa reziliere contract telefonie mobila

buna ziua.am facut in anul 2009 un abonament pe 2 ani cu cei de la [EDITAT] pe care nu l am respectat din lipsa de bani
acum dupa un an ma someaza ca daca nu achit o suma de 1300 rezilierea contractului ma vor da in judecata.ce pot pati?
ms
Ultima modificare: Duminică, 11 Septembrie 2011
gi-jane2, moderator
Cel mai recent răspuns: Iuliana Cermak , Avocat 15:10, 4 Aprilie 2011
va pot executa silit prin poprire pe venituri , daca aveti
Riscati , in caz de neplata , executarea silita ( vi se vor solicita , pe langa sumele restante de plata si cheltuielile de judecata si pe cele cu executarea silita ) ..
eu cosmina a scris:

buna ziua.am facut in anul 2009 un abonament pe 2 ani cu cei de la cosmote pe care nu l am respectat din lipsa de bani
acum dupa un an ma someaza ca daca nu achit o suma de 1300 rezilierea contractului ma vor da in judecata.ce pot pati?
ms



Contractul are mai multe clauze...dvs. ce clauza nu ati respectat?
Plata contravalorii abonamentului sau...clauza penala-rezilierea contractului?

Din ceea ce ne spuneti, imi pare ca ar fi vorba despre o clauza penala referitoare la conditiile de reziliere, ale respectivului contract.

Reveniti cu detalii sau...urmariti discutiile purtate in forum in legatura cu "taxa reziliere contract telefonie mobila".

:offtopic:Stergeti, va rog, denumirea societatii implicate in discutie, accesand functia editare deoarece, in forum, discutam ideea si nu persoana fizica/juridica.
Multumesc frumos.

Ultima modificare: Duminică, 3 Aprilie 2011
Iuliana Cermak, Avocat
Taxa de reziliere a contractului, este, in opinia mea, o clauza penala. Clauzele penale in contractele de imprumut si in cele de prestari servicii sunt lovite de nulitate absoluta. Legea 313/1879. sau cam asa ceva
Contractul de furnizare de telefonie mobila este un contract de prestari servicii, deci cred ca puteti sa castigati in instanta anularea clauzei cu privire la rezilierea contractului.
moloman a scris:

Taxa de reziliere a contractului, este, in opinia mea, o clauza penala. Clauzele penale in contractele de imprumut si in cele de prestari servicii sunt lovite de nulitate absoluta. Legea 313/1879. sau cam asa ceva
Contractul de furnizare de telefonie mobila este un contract de prestari servicii, deci cred ca puteti sa castigati in instanta anularea clauzei cu privire la rezilierea contractului.



Mai degraba, cu privire la nulitatea absoluta a clauzei penale, puteti folosi motivatia in drept, din aceasta speta:
[ link extern ]

Sau, dupa caz, acest text de lege:
www.avocatnet.ro/content/art...
Ultima modificare: Luni, 4 Aprilie 2011
Iuliana Cermak, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reziliere contract telefonie mobila legea 161/2010 cristi_cj cristi_cj Buna , in urma cu un an am semnat un contract cu o companie de telefonie mobila (un abonament) iar acum m-am prezentat la un ghiseu pentru a notifica aceasta ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract cu firma de telefonie mobila alina240 alina240 Buna ziua, As avea o intrebare daca ma poate ajuta cineva. Avem pe firma un contract cu o firma de telefonie mobila cu un abonament destul de mare.Momentan ... (vezi toată discuția)
Penalitati de intarziere intr-un contract de imprumut cu banca ContSters257414 ContSters257414 fara indoiala contactul de imprumut bancar este unul de natura comerciala conf. art. 3 pct. 11 Cod comercial care prevede că legea consideră fapte de ... (vezi toată discuția)