Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... este obligatoriu contractul de prestari servicii?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

este obligatoriu contractul de prestari servicii?

Buna ziua,

Pentru o lucrare informatica simpla este nevoie de un contract de prestari servicii sau se poate emite factura si fara contract?

Multumesc.
Factura si chitanta se emit in baza contractului de prestari servicii. Nu conteaza ca lucrarea este simpla sau mai complicata. Indiferent de natura ei trebuie sa existe acel contract de prestari servicii.
Va multumesc!
In cazul in care o firma presteaza servicii catre persoane fizice, mai exact cursuri de limbi straine, este obligata sa incheie contract cu fiecare client?

In alta ordine de idei, ma intereseaza care sunt conditiile ce trebuie respectate in cazul in care se doreste transferul unei parti din contravaloarea cursurilor (cursurile se platesc in mai multe transe) pe o alta entitate nou infiintata. Motivul este ca firma care s-a angajat initial sa presteze si sa incaseze contravaloarea cursurilor a depasit plafonul de 35.000 eur si a devenit platitoare de TVA, iar actionarii doresc sa nu modifice tariful si drept urmare doresc sa incaseze o parte din contravaloarea acestora pe o firma noua, neplatitoare de TVA.
Am rugamintea sa ma sfatuiti cum este posibila aceasta cesionare.

multumesc