avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 999 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Circulatia minorilor insototi de mama divortata in CE
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Circulatia minorilor insototi de mama divortata in CE

Fiica mea este divortata cu hotarare judecatoreasca definitiva prin care i s-au incredintat spre crestere si educare cei doi copii minori (4 si 5 ani). Anul acesta si-a luat copiii in Spania unde este rezidenta. Plecarea danseia insotita de copii s-a facut cu respectarea formelor legale (au fost inscrisi pe pasaport prin prezentarea la serviciul pasapoarte a hotararii de divort si certificatelor de nastere ale copiilor). La controlul de la aeroport nu au fost probleme iar acum este in Spania cu copiii. S-a zvonit insa chiar si in Spania ca, daca ar veni in Romania, la intoarcere ar trebui sa prezinte la frontiera consimtamantul legalizat al tatalui cu datarea de la notariat cu maxim 14 zile inainte de plecare.
Intrebare: Este adevarat? Este legal? Daca da, ce trebuie sa faca deoarece tatal nu poate fi gasit, fiind, la randul lui plecat din tara intr-o locatie necunoscuta, deoarece nu a mai tinut legatura cu el.
Astept un raspuns calificat.
Cu multumiri, C. Gusa.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:56, 14 Iunie 2008
Nu va avea probleme la iesirea din tara.
c.gusa a scris:

Fiica mea este divortata cu hotarare judecatoreasca definitiva prin care i s-au incredintat spre crestere si educare cei doi copii minori (4 si 5 ani). Anul acesta si-a luat copiii in Spania unde este rezidenta. Plecarea danseia insotita de copii s-a facut cu respectarea formelor legale (au fost inscrisi pe pasaport prin prezentarea la serviciul pasapoarte a hotararii de divort si certificatelor de nastere ale copiilor). La controlul de la aeroport nu au fost probleme iar acum este in Spania cu copiii. S-a zvonit insa chiar si in Spania ca, daca ar veni in Romania, la intoarcere ar trebui sa prezinte la frontiera consimtamantul legalizat al tatalui cu datarea de la notariat cu maxim 14 zile inainte de plecare.
Intrebare: Este adevarat? Este legal? Daca da, ce trebuie sa faca deoarece tatal nu poate fi gasit, fiind, la randul lui plecat din tara intr-o locatie necunoscuta, deoarece nu a mai tinut legatura cu el.
Astept un raspuns calificat.
Cu multumiri, C. Gusa.


minorului care este inscris in pasaportul unui parinte si calatoreste in strainatate impreuna cu acesta sau minorului care este titular al unui pasaport individual si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti sau minorului care este titular al cartii de identitate si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu acesta fara a mai fi necesara declaratia celuilalt parinte, numai daca parintele insotitor face dovada faptului ca minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila sau face dovada decesului celuilalt parinte.
Prin urmare, nu are de ce sa-si faca griji fata dvs. Se poate intoarce in tara linistita .. acelea sunt doar zvonuri care nu au niciun temei legal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divortata - parasirea tzarii cu minorul hompyandreea hompyandreea :sorry:Am si eu rugaminte.Ar putea cineva sa,mi raspunda dak pot parasi tara cu minorul in varsta de 4 ani?Sunt divortata si pe hotararea de divort scrie k ... (vezi toată discuția)
Doresc sa plec din tara cu copiii Lili Sina Lili Sina Sunt o mama, in care Curtea de Apel Timisoara imi incredinteaza spre crestere si educare cei doi copii (17 si 12 ani), decizia fiind irevocabila, fara ca in ... (vezi toată discuția)
Trecerea granitei cu copii minori ContSters141938 ContSters141938 Sunt divortata copii sunt dati pentru crestere si ingrijire la mine cu hotarare definitiva si irevocabila vreau sa stiu daca la granita imi trebuie hirtie ... (vezi toată discuția)