Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contabilitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contabilitate

buna ziua
am o mare problema legata de contabilitate detin un plafar in constanta si am stocul mare ,cum as putea sa reglez aceasta situatie si plus de asta contabila veche pe care am avut-o a facut multe dispozitii de incasare prin care am adus bani de acasa daca imi vine un control am pus-o.ce solutie credeti ca ar fi?contabila mea anterioara a fost o mare dobitoaca ce pot face in acest sens va multumesc
Sunt mai multe aspecte de discutat pe situatia dumneavoastra si "modalitati" de rezolvare...nu cred ca veti putea reusi aici pe site...mai bine consultati pe cineva local ca sa poata avea acces si direct la acte si la inregistrarile contabile ce au fost efectuate.

Mult succes.
Este vorba de stocul faptic sau de stocul valoric ?? Din ce ati scris d-voastra se deduce ca doar stocul valoric este mare si cel faptic nu . Sa inteleg ca marfa s-a vandut si nu s-a descarcat iar in locul incasarilor au fost facute dispozitii de incasare de la terte persoane ?
1. Stocul mare pe care il aveti din ce cauza a devenit asa mare?
Solutia e sa reglati la un inventar stocul in plus, dar ca si consecinta va trebui sa platiti tva-ul.
pai si cum sa reglez?
din cauza mea a devenit mare ?si cum sa reglez?