Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum se poate un minor sa devina major mai repede?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum se poate un minor sa devina major mai repede?

Am un copil kre in 3 luni face 18 ani...si acuma ar trebui sa plece in strainatate..Si cum el este minor iar trebui un insotitor...si mam gandit k sa nu mai complic lucrurile cu insotitorul..de kre nush cum se face rost......M-am gandit k se poate sa devina major...Este posibil asa ceva???..Si dak da..de ce este nevoie pt aceasta
Legea nr.248/2005 se refera la regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate. In continutul ei sunt reglementate conditiile de iesire a minorilor din tara (art.2 alin.2, art.30 si urm.). Astfel:
Organele politiei de frontiera permit iesirea din Romania a cetatenilor romani minori numai daca sunt insotiti de o persoana fizica majora, in urmatoarele cazuri:

a) minorului care este inscris in documentele de calatorie ale ambilor parinti sau, dupa caz, este titular al unui document de calatorie individual, sau, dupa caz, cartea de identitate si calatoreste in strainatate insotit de acestia i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu acestia;
b) minorului care este inscris in pasaportul unui parinte si calatoreste in strainatate impreuna cu acesta sau, dupa caz, este titular al unui pasaport individual sau, dupa caz, carte de identitate si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu acesta numai daca parintele insotitor prezinta o declaratie a celuilalt parinte, din care sa rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea calatoriei respective in statul sau in statele de destinatie, precum si cu privire la perioada acesteia sau, dupa caz, face dovada decesului celuilalt parinte;
c) minorului care este inscris in pasaportul unui parinte si calatoreste in strainatate impreuna cu acesta sau, dupa caz, este titular al unui pasaport individual sau, dupa caz, carte de identitate si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu acesta, fara a mai fi necesara declaratia celuilalt parinte, numai daca parintele insotitor face dovada faptului ca minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila;
d) minorului care este titular al unui pasaport individual sau, dupa caz, al unei carti de identitate si calatoreste insotit de o alta persoana fizica majora i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu aceasta numai daca persoana insotitoare prezinta o declaratie a ambilor parinti sau, dupa caz, a parintelui caruia minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila, a parintelui supravietuitor ori a reprezentantului sau legal, care sa cuprinda acordul acestora cu privire la efectuarea calatoriei respective de catre minor, la statul sau statele de destinatie, la perioada in care urmeaza sa se desfasoare calatoria, precum si datele de identitate ale insotitorului respectiv.

Pai da...singur singurel...La destinatie il asteapta il asteapta sotia mea!!Si nu am de unde sa fac rost de un insotitor...si trebuie sa plece pana joi...#-o#-o#-o
Exista posibilitatea de a pleca, numai daca insotitor este o persoana anume desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate, in conditiile legii, sa desfasoare activitati de transport international de persoane.
Da, si asa au fost traficate zeci de persoane... Ai dreptate, insa nu as recomanda sa fie imputernicita o persoana necunoscuta, care nu e macar apropiat al familiei...

Dar, pur tehnic, se poate.