avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... card de credit datorii
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

card de credit datorii

buna ziua.numele meu este mirela si am cumperat electrocasnice cu buletinul la care am platit ratele dar odata cu acestea mi s-a dat si un card de credit cu o limita de 400 de lei de pe care am scos 200.am platit o perioada dar datoria in loc sa scada crestea.nu am mai platit nimic din 2009 nu mai stiu ce luna dar acum imivin scrisori de la firme de recuperare credite.suma a ajuns la 2900 lei si ma ameninta cu executarea silita
eu nu am nici un venit dar am un apartament jumatate cu fratele meu.CE MI SE POATE INTIMPLA SI CE SA FAC?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:38, 5 Aprilie 2011
cereti firmei de recuperare explicatii privind suma respectiva
cititi si contractul de imprumut daca aveti asa ceva.
faceti o sesizare la protectia consumatorului
incercati sa ajungeti la o intelegere privind esalonarea sumei, in cel mai rau caz, creditorul poate cere partajul casei, pt a putea executa silit partea dvs

trebuie sa va faceti si dvs un calcul privind suma datoriei , cat ati platit , pe ce perioada... sunt cazuri cand in urma reclamatiei la prtectia consumatorului, oamenilor le-a venit instiintare acasa de la firma de recuperarere, ca nu mai au nicio datorie fata de ei, asa ca incercati pe toate caile
@gi_jane, stim cu totii de nesimtirea care zace in firmele de recuperari creante. Cumpara o creanta de 10000 ron sa zicem cu 250 ron, si baga 2000 - 3000 ron penalitati din burta. Sunt curios si eu daca ne lumineaza cineva cu o speta prin care i-a fript pe acesti nesimtiti. Mi se pare jalnica situatia asta, aceste firme nu sunt reglementate legal, de asta fac si abuzurile astea. Daca n-ar merge, n-ar mai face dar cu totii stim vorba aia cu " Romanu` e prost"....
Mirela, sa faci totul in scris, cu dovezi de primire/comunicare...cand vad baietii astfel de lucruri o lasa mai moale....
tocmai de asta ziceam sa se adreseze in scris ANPC-ului, macar incearca si varianta asta.
a fost un mesaj si pe forum, persoana somata sa plateasca de URGENTA! (stii cum scriu ei) suma de 2600 lei, omul nu s-a lasat, s-a tot luat de ei.. au tot scazut din datorie, ca o mare favoare ce-i faceau, ca in final, dupa interventia celor de la protectia consumatorilor.."ne cerem scuze, nu mai aveti fata de noi vreo datorie, a fost o greseala regretabila" bla, bla...
ei incearca si stii ceva?sunt multi cei ce platesc atat cat se solicita :(
mai ales ca oamenii sunt amenintati cu.. ajungi in puscarie, executam casa parintilor.. si alte aberatii
cati nu sunt care desi nu au semnat un contract cu x dobanda, cu DAE de y%, se trezesc de la un imprumut de 1000, la care tot platesc de mult timp, cu datorii de inca pe atat ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lmprumut bancar mari1982 mari1982 buna ziua.am o intrebare.in urma cu 7 ani am facut un imprumut bancar la pireus bank in valoare de 40 mil lei vechi,4000 RON,fara giranti,fara a gira ceva.Am ... (vezi toată discuția)
Probleme cu o firma recuperari creante onuflorin23 onuflorin23 Buna ziua.Numele meu meu este Florin si am o problema cu firma de recuperari debite. Prin 2009 am facut un abonament la telefonie iar pana in 2012 am platit ... (vezi toată discuția)
Plata ratei la banca dupa decesul titularului alexandraz23 alexandraz23 Tatal meu a decedat acum aprox. 2 luni, el avand un credit de consum la banca contractat pe 5.06.2007, si achitat pana in luna octombrie 2011. La momentul ... (vezi toată discuția)