Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Contract civil de cooperare
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Contract civil de cooperare

Buna ziua, am o o nelamurire. Astazi am fost la o firma sa ma angajez si mi s-a spus ca nu se face angajare ci contract civil de cooperare/prestari servicii. Eu nu sunt PFA, trebuie sa fiu PFA pentru a fi legal acest contract?Ce se intampla daca nu sunt PFA SI SEMNEZ? Daca semnez acest contract trebuie sa imi platesc ceva taxe, contributii la fisc sau undeva / imi vine ceva instiintare acasa sa platesc vreun impozit?...va rog sa ma lamuriti ca sunt bagat in ceata rau :(
Da, trebuie sa fiti organizat si inregistrat ca PFA. Nu puteti semna contractul altfel, cat timp cim nu se incheie.
Inainte de semnarea contractului trebuie sa va inregistrati la Registrul comertului ca PFA si in continuare sa platiti impozitele si taxele legale. Nu primiti acasa ceea ce trebuie sa achitati. Va interesati dvs.