avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DREPTURI SALARIALE CASTIGATE IN INSTANTA PER.2009 -2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DREPTURI SALARIALE CASTIGATE IN INSTANTA PER.2009 -2011

Conform ord.113/2010 plata drepturilor salariale castigate in instanta de salariatii din sistemul bugetar vor fi platite esalonat incepand cu anul 2012 pana in 2014.
Ce nu inteleg eu este faptul ca atunci cand o unitate are un singur salariat caruia i s-a desfacut contractul de munca ilegal(dupa parerea salariatului ) , care de altfel a castigat in instanta , de ce ordonanta 113/2010 nu permite plata acestuia. Pentru ca eu inteleg ca ordonanta mai sus mentionata se refera la drepturi castigate in colectiv (adica mai multi salariati care au considerat ca li s-au luat niste drepturi si au dat in judecata unitatea respectiva). Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:06, 5 Aprilie 2011
OUG nr.113/2010 este aplicabila institutiilor publice si nu celor din sectorul privat.

OUG nr.113/2010 nu face distinctie cu privire la numarul de salariati ... prin urmare, sunt aplicabile dispozitiile acestei ordonante de urgenta si in cazul institutiilor publice acre au un singur salariat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul muncii mirelutaa mirelutaa Dupa reincadrarea de la o1 ianuarie 2010,in urma unei adrese primite de la AJPS,primarul mi-a dat jos sporul de dispozitiv incepand cu o1 martie.Am contestat ... (vezi toată discuția)
Oug nr.71/2009 doiina doiina oug nr.45/2010 ptr.modificarea art.1 din oug nr.71/2009 publicata in m of. 18 iunie/2009 privind plata unor sume prevazute in titluri executorii avand ca ... (vezi toată discuția)
Plati hotarari judecatoresti pentru drepturi salariale mihteo mihteo Drepturile salariale castigate in instanta in anul 2011 de categorii de bugetari se platesc esalonat conform prevederilor OUG 71/2009 . Cum se achita ... (vezi toată discuția)