Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DREPTURI SALARIALE CASTIGATE IN INSTANTA PER.2009 -2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DREPTURI SALARIALE CASTIGATE IN INSTANTA PER.2009 -2011

Conform ord.113/2010 plata drepturilor salariale castigate in instanta de salariatii din sistemul bugetar vor fi platite esalonat incepand cu anul 2012 pana in 2014.
Ce nu inteleg eu este faptul ca atunci cand o unitate are un singur salariat caruia i s-a desfacut contractul de munca ilegal(dupa parerea salariatului ) , care de altfel a castigat in instanta , de ce ordonanta 113/2010 nu permite plata acestuia. Pentru ca eu inteleg ca ordonanta mai sus mentionata se refera la drepturi castigate in colectiv (adica mai multi salariati care au considerat ca li s-au luat niste drepturi si au dat in judecata unitatea respectiva). Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns.
OUG nr.113/2010 este aplicabila institutiilor publice si nu celor din sectorul privat.

OUG nr.113/2010 nu face distinctie cu privire la numarul de salariati ... prin urmare, sunt aplicabile dispozitiile acestei ordonante de urgenta si in cazul institutiilor publice acre au un singur salariat.