Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plati hotarari judecatoresti pentru drepturi salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plati hotarari judecatoresti pentru drepturi salariale

Drepturile salariale castigate in instanta in anul 2011 de categorii de bugetari se platesc esalonat conform prevederilor OUG 71/2009 . Cum se achita drepturile castigate in anul 2012? 5% in anul 2013 si 10% in anul 2014 sau 15% in anul 2014?
Angajatul a instiintat unitatea in ianuarie 2013 in legatura cu hotararea definitiva obtinuta in decembrie 2012.
Art. 14 din OUG nr.17/2012:
(1) Incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei ordonante, plata neefectuata a sumelor stabilite prin hotarari judecatoresti reprezentand drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din sectorul bugetar, devenite executorii in perioada 1 ianuarie - 31 decembrie 2012, se va realiza in aceleasi conditii cu cele prevazute de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 71/2009 privind plata unor sume prevazute in titluri executorii avand ca obiect acordarea de drepturi salariale personalului din sectorul bugetar, aprobata cu modificari prin Legea nr. 230/2011, ale carei dispozitii se aplica in mod corespunzator.

Astfel:
a) în anul 2012 se plăteşte 5% din valoarea titlului executoriu;
b) în anul 2013 se plăteşte 10% din valoarea titlului executoriu;
c) în anul 2014 se plăteşte 25% din valoarea titlului executoriu;
d) în anul 2015 se plăteşte 25% din valoarea titlului executoriu;
e) în anul 2016 se plăteşte 35% din valoarea titlului executoriu.

Chiar daca a anuntat in 2013 , unitatea este obligata sa se supuna dispozitiilor acestei Ordnante , astfel angajatul va primi in 2013 o cota de 15% din valoarea titlului executoriu (2012 +2013).