Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... abateri disciplinare-desfacere CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

abateri disciplinare-desfacere CIM

Buna
va rog sa ma sfatuiti cum trebuie sa procedez pentru a desface CIM al unui angajat care a savarsit in repetate randuri abateri disciplinare.
In luna februarie i s-a intocmit referat pentru faptul ca a fost gasit sub influenta bauturilor alcolice. A fost trimis acasa, ziua de lucru fiind considerata nemotivata. Seful a dispus cercetare disciplinara.Apoi am intocmit decizia prin care s-a dispus formarea comisiei pentru cercetare prealabila.Apoi adresa catre angajat prin care e convocat in vederea efectuarii cercetarii.Ulterior acesteia am intocmit procesul verbal de cercetare peralabila disciplinara.El declara ca regreta si ca nu se va mai repeta. S-a propus reducerea salariului 5 %/1 luna, apoi am intocmit decizia in acest sens , comunicand si angajatului un exemplar.
In 30,03,2011 i s-a facut referat, pentru intarzieri repetate si prezenta sub influenta bauturilor alcolice a fost trimis acasa, ziua de lucru fiind considerata nemotivata. Seful a dispus desfacerea contractului de munca .
Stiu ca e delicata problema cu desfacerea CIM,si de aceea va rog sa ma sfatuiti.
Repetati procedura cerectarii prealabile si motivati decizia pe acele abateri repetate care denota atitudinea salariatului de a nu isi corecta comportamentul
adica PRIMUL PAS E sa intocmesc decizia prin care sa numesc iarasi comisia pentru cercetare disciplinara?
Acum pe referat seful a dispus desfacerea CIM. Va rog sa ma sfatuiti care af fii temeiul legal caci nu vreau sa fie problema ulterior, stiind ca problema cu desfacerea CIM e mai delicata
Putem sa-i desfacem acum CIM disciplinar conform art. 264 al1 lit. d)? Imi puteti sugera un model de decizie care sa nu poata fi atacata pentru viciul de procedura?
Nu puteti desface disciplinar c.i.m. in baza art.264 alin.1 lit.d C.mun. .... la acest articol este prevazuta o alta sanctiune .

Pentru desfacerea disciplinara , trebuie mai intai efectuata cercetarea disciplinara a salariatului.

Sub sancţiunea nulităţii absolute, în decizie se cuprind în mod obligatoriu:
a) descrierea faptei care constituie abatere disciplinară;
b) precizarea prevederilor din statutul de personal, regulamentul intern sau contractul colectiv de muncă aplicabil, care au fost încălcate de salariat;
c) motivele pentru care au fost înlăturate apărările formulate de salariat în timpul cercetării disciplinare prealabile sau motivele pentru care, în condiţiile prevăzute la art. 267 alin. (3) C.mun., nu a fost efectuată cercetarea;
d) temeiul de drept în baza căruia sancţiunea disciplinară se aplică;
e) termenul în care sancţiunea poate fi contestată;
f) instanţa competentă la care sancţiunea poate fi contestată.
freeelis a scris:

Nu puteti desface disciplinar c.i.m. in baza art.264 alin.1 lit.d C.mun. .... la acest articol este prevazuta o alta sanctiune .

Pentru desfacerea disciplinara , trebuie mai intai efectuata cercetarea disciplinara a salariatului.

Sub sancţiunea nulităţii absolute, în decizie se cuprind în mod obligatoriu:
a) descrierea faptei care constituie abatere disciplinară;
b) precizarea prevederilor din statutul de personal, regulamentul intern sau contractul colectiv de muncă aplicabil, care au fost încălcate de salariat;
c) motivele pentru care au fost înlăturate apărările formulate de salariat în timpul cercetării disciplinare prealabile sau motivele pentru care, în condiţiile prevăzute la art. 267 alin. (3) C.mun., nu a fost efectuată cercetarea;
d) temeiul de drept în baza căruia sancţiunea disciplinară se aplică;
e) termenul în care sancţiunea poate fi contestată;
f) instanţa competentă la care sancţiunea poate fi contestată.

multumesc frumos.Am citit in Codul Muncii cap.Concedierea pentru motive care ţin de persoana salariatului. Va multumesc frumos